reklama

Walentynki w archiwalnych fotografiach. Tak wyglądała miłość w dawnych czasach [HISTORYCZNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Walentynki w archiwalnych fotografiach. Tak wyglądała miłość w dawnych czasach [HISTORYCZNE ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

Zakochani w dawnych latach | foto Narodowe Archiwum Cyfrowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia 14 lutego to dzień obchodów Walentynek, które są okazją do wyrażenia miłości we wszystkich jej wymiarach. W Polsce z każdym rokiem święto to zdobywa coraz większą popularność, stając się istotnym elementem kalendarza miłosnych celebracji. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Wami archiwalnymi fotografiami zakochanych.
reklama

Skąd wzięły się Walentynki?

Współczesne obchody Dnia Świętego Walentego wywodzą się z dwóch głównych tradycji - chrześcijańskiej i rzymskiej. Legendarnie, pierwowzorem walentynek był starożytny rzymski festiwal Lupercalia, obchodzony 15 lutego, który celebrował płodność. Wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa, Lupercalia została zastąpiona przez chrześcijańskie święto ku czci świętego Walentego, rzymskiego męczennika z III wieku. Święto to przeniesiono na dzień 14 lutego, uznając je za początek obchodów walentynek.

Według chrześcijańskiej tradycji, św. Walenty był biskupem, który odważnie przeprowadzał tajne ceremonie małżeńskie dla żołnierzy, sprzeciwiając się zakazowi małżeństw wprowadzonemu przez cesarza Klaudiusza II, który chciał, aby mężczyźni całkowicie poświęcili się wojnie. Pomimo zakazu, Walenty kontynuował udzielanie ślubów młodym zakochanym, ale został ujawniony i stracony przez cesarza 14 lutego 270 roku. Ten dzień stał się później znany jako Dzień Zakochanych, a św. Walenty został jego patronem.

Kiedy Walentynki pojawiły się w Polsce?

W XVIII wieku w Anglii zaczęto popularne praktykę wręczania upominków i ręcznie wykonanych kartek walentynkowych dla ukochanych, która później przeniosła się do amerykańskich kolonii. Dopiero w latach 40. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych zaczęto produkować komercyjne kartki walentynkowe. W Polsce tradycja walentynek pojawiła się stosunkowo niedawno, w latach 90. XX wieku, ale od tego czasu zyskała na popularności, stając się stałym elementem kulturalnym.

Nie każdy pamięta jednak o polskim odpowiedniku Walentynek. Noc Świętojańska, inaczej znana jako Noc Kupały, jest uroczyście obchodzona w Polsce od wieków, przypada bowiem na najkrótszą noc w roku, przypadającą na 21-22 czerwca. Pochodzenie tego święta sięga czasów starożytnych Słowian, stanowiąc istotny element ich tradycji i kultury.

Zapraszamy do galerii dotyczącej par i zakochanych na historycznych fotografiach:

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama