reklama

Sanockie "swastyki" - felieton

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Patryk Oberc

Sanockie "swastyki" - felieton - Zdjęcie główne

foto Fot. Patryk Oberc

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Oto felieton warszawskiego turysty i historyka na temat sanockich swastyk umieszczonych na Placu Harcerskim.
reklama

W miejscu, w którym do 2016 roku stał pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walkach o wyzwolenie Sanoka, nieco ponad rok temu, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, urządzono upamiętnienie 22 Dywizji Piechoty Górskiej, której jeden z pułków stacjonował tu przed wojną, a pozostałe rozlokowane były w Przemyślu i Samborze.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na kamiennej ścianie u stóp góry parkowej zawisł cały rząd pokaźnych... swastyk. Nie są to wprawdzie egzemplarze godła nazistowskiego, tylko odznaki, którymi posługiwała się wspomniana dywizja i poszczególne jej formacje. Miłośników i znawców wojskowości one nie zaskakują, jednak przeciętnego zjadacza chleba mogą razić.

„Hinduski symbol szczęścia” nabrał po ostatniej wojnie złowrogiego znaczenia i eksponowanie go w przestrzeni publicznej, nawet w formach odbiegających od klasycznego kształtu hakenkreuza, jest moim zdaniem niestosowne. Gdy posługiwało się nim nasze wojsko, ze szczególnym upodobaniem jednostki górskie, wśród górali bowiem swastyka była bardzo popularna, nikomu ten znak źle się nie kojarzył. Dziś jest wyjątkowo mocno stygmatyzowany i nie powinien wychodzić poza muzea i historyczne publikacje.

Biedni żołnierze radzieccy, którzy ginęli, wypierając z Sanoka nazistowskie bestie, i grzebani byli na zboczach góry parkowej, muszą przewracać się w grobach, gdy społeczeństwo miasta, w którym padli w boju, najpierw wyparło się pamięci o nich, a następnie urządziło sobie w przestrzeni publicznej ołtarz pełen swastyk, pod którymi składane są kwiaty i zapalane znicze.

Powie ktoś, że Armia Czerwona też była najeźdźcą, bo przyniosła nam na bagnetach komunizm, a góralskie swastyki to nasza tradycja? No cóż, jeżeli ktoś stawiałby znak równości między Generalnym Gubernatorstwem, z jego obozami zagłady i totalnym zniszczeniem kraju, oraz PRL-em z jego opresją polityczną i mizerią gospodarczą, to obnażałby swą głęboką ignorancję i obrażał pamięć milionów ofiar hitleryzmu. Pamięć tę depczą też swastyki, bez względu na ich kształt i proweniencję. To symbol jednoznacznie i wieczyście skompromitowany.

Krzysztof Czubaszek

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama