Reklama

Miasta i miejscowości województwa podkarpackiego na mapie z dziewiętnastego wieku. Zobacz, jak zmieniła się okolica, gdzie teraz mieszkasz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Jeśli jesteś ciekawy, jak wyglądało Twoje miasto lub miejscowość w dziewiętnastym wieku to mamy dla Ciebie niespodziankę. Zobaczcie mapę obecnego Podkarpacia z dziewiętnastego wieku.

Koniec dziewiętnastego wieku, nie ma Polski, która została podzielona przez trzech zaborców - Prusy, Imperium Rosyjskie, a także Cesarstwo Austro-Węgierskie. Obecne tereny województwa podkarpackiego znajdowały się w zaborze austriacko-węgierskim. Było to Królestwo Galicji i Lodomerii, istniejące w latach 1772–1918. Zalicza się do niej ziemie południowej Małopolski, Roztocze Wschodnie, Podkarpacie Wschodnie i Wyżynę Podolską na zachód od Zbrucza.

Po początkowo silnej germanizacji, w 1861 roku Galicja uzyskała autonomię z sejmem krajowym i rządem w stołecznym Lwowie. W 1867 roku, w związku z ustanowieniem monarchii dualistycznej (Królestwo Galicji i Lodomerii pozostało w składzie Cesarstwa Austrii), autonomię prowincji poszerzono. Rząd austriacki zagwarantował, że namiestnicy będą powoływani spośród miejscowych Polaków. Sejm miał prawo uchwalać ustawy dotyczące gospodarki krajowej, komunikacji, szkolnictwa i zdrowia. Dzięki temu Galicja stała się ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Działały tu polskie partie polityczne i organizacje paramilitarne – Sokół, Strzelec czy Drużyny Bartoszowe, które stanowiły bazę sformowanych na początku dwudziestego wieku Legionów.

Mapa przedstawia Cesarstwo Austro-Węgierskie z lat 1869-1887. Zobaczcie, jak bardzo zmieniła się miejscowość w której mieszkasz, jak była nazywana. Sprawdź widok na Tarnobrzeg, Sanok, Rzeszów, Przemyśl, Mielec, czy też Jarosław. Mamy dla was fragmenty mapy z największymi miejscowościami regionu. Szczegóły w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy