Reklama

Unikatowe pocztówki z podkarpackich miast i rejonów. Niektóre z nich mają blisko 100 lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Wyjeżdżając na wakacje, urlop, ferie zimowe wysyłaliśmy pocztówki z danego miejsca. W kioskach, na poczcie było mnóstwo widokówek, które teraz chcemy wam zaprezentować.

Historia pocztówki liczy sobie blisko 150 lat. Pomysłodawcą pocztówki był Niemiec Heinrich von Stephen. Pomysł kartki korespondencyjnej, której nie trzeba było wkładać do koperty został przez niego zgłoszony na konferencji pocztowej w Karlsruhe 30 listopada 1865 roku. Kraje niemieckie jednak odrzuciły pomysł dr Stephena. Dopiero cztery lata później karty korespondencyjne pojawiły się w obiegu na terenie Monarchii Austro-Węgierskiej. Pierwsza ilustrowana karta pocztowa wysłana została 16 lipca 1870 roku przez księgarza Augusta Schwartza z Olenburga.

- Pierwsze pocztówki w Polsce pojawiły się w zaborze niemieckim potem zaś w austriackim i na końcu w rosyjskim. Najstarsze datuje się na lata 80-tych XIX wieku. W 1892 roku  zostały wydane pierwsze znane karty pocztowe w zaborze austriackim. Pochodzą one z Krakowa i Przemyśla. Pocztówka z Przemyśla została wydana przez Bolesława Doskowskiego – tamtejszego księgarza. Od 1897 roku systematycznie pojawiają się kolejne kartki. Ich wydawaniem na terenie zaboru austriackiego zajmowało się wiele wydawnictw, wśród których można wymienić: Zakład Artystyczny Karola Schwidernocha w Wiedniu, Stefana Wierusza Niemojowskiego w Lwowie, Hermanna Atenberga we Lwowie, Jana Czerneckiego w Wieliczce, Jana Kleina w Krakowie oraz wydawnictwo Wspólnota Sztuka w Przemyślu - czytamy na stronie internetowej Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

W naszej galerii też znajdziecie widokówki, które mają blisko 100 lat. To świetna okazja do tego, żeby zobaczyć, jak reklamowały się miasta z naszego województwa. Zobaczcie unikatowe pocztówki przedstawiające Bieszczady, Sanok, Mielec, Rzeszów, Kolbuszową, Tarnobrzeg, albo Przemyśl. Wszystkie pochodzą z serwisu fotopolska.eu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy