reklama

Mielec, Sanok, Kolbuszowa, Rzeszów, Tarnobrzeg... podkarpackie miasta na unikatowych fotografiach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Sanok w trakcie powodzi, wojenna rzeczywistość w Kolbuszowej, powstanie Huty Stalowa Wola, albo PZL Mielec, Tarnobrzeg w epoce Polski Ludowej. Prezentujemy kolejną serię unikatowych zdjęć podkarpackich miast.
reklama

Każda galeria historyczne opublikowana na naszym portalu cieszy się ogromną popularnością. W końcu jest dla wielu osób albo szansa na to, żeby zobaczyć ich małą ojczyznę w zupełnie innym wydaniu, albo sentymenatlna podróż w przeszłość. Do czasów swojego dzieciństwa. Mamy zatem dla was zdjęcia, których jeszcze nie publikowaliśmy. Zobaczcie Rzeszów, Mielec, Tarnobrzeg. Jasło, Stalową Wolę, czy też Sanok na ujęciach, które mają nawet powyżej 100 lat.

Budowa tego miasta trwała 26 miesięcy i 26 dni. Dokładnie 86 lat temu 20 marca 1937 roku, rozpoczęła się budowa genialnego projektu Centralnego Okręgu Przemysłowego. - W Stalowej Woli mamy wspólnie z mieszkańcami ten wielki zaszczyt kontynuować i rozwijać wielki plan Eugeniusza Kwiatkowskiego. Było i jest to możliwe dzięki wyjątkowym ludziom o stalowej woli - wskazuje Lucjusz Nadbereżny, prezydent tego miasta.

Przełomowym momentem dla mieszkańców tamtego rejonu było zatwierdzenie w 1937 roku planu Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowa od 1938 roku Zakładów Południowych na terenach wsi. Głównym inicjatorem planu i autorem programu był ówczesny wicepremier i minister skarbu, budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwiatkowski. Przed wybuchem drugiej wojny światowej powstała część zakładów oraz osiedla przyfabryczne nazwane Stalowa Wola. Nazwa miasta pochodzi od słów ówczesnego ministra spraw wojskowych, generała Tadeusza Kasprzyckiego, który o planie budowy COP mówił, że "jest to stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność."

Lotnicze miasto

Tak jak huta była szansą rozwoju Stalowej Woli była huta, tak Mielec wiele zawdzięcza fabryce samolotów. 

Powstały one w 1938 roku jako zakład WP-2 Państwowych Zakładów Lotniczych. Po drugiej wojnie światowej stały się największą polską wytwórnią lotniczą, budując samoloty głównie na eksport i nosząc od 1949 roku nazwę WSK Mielec (Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego), a następnie WSK "PZL-Mielec". W 1998 roku w wyniku restrukturyzacji stały się niezależnym podmiotem gospodarczym. Tereny przedsiębiorstwa działają w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Od 2007 roku jest to spółka zależna amerykańskiego Sikorsky Aircraft Corporation (obecnie Lockheed Martin Helicopter Company).

Budowę zakładów rozpoczęto 1 września 1938 roku, a w lipcu 1939 roku mury fabryki opuścił pierwszy zmontowany tam samolot PZL.37 Łoś - w galerii są ich archiwalne zdjęcia. Zakłady zatrudniały wówczas 700 osób.

Co jeszcze?

Na archiwalnych ujęciach znajdziecie także Sanok w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Poznaj skutki powodzi w tym mieście, a także zobacz, jak wyglądała stacja benzynowa w samym centrum. Podobne widokówki, tylko datowane albo na drugą wojnę światową, albo PRL, mamy z Kolbuszowej, albo Tarnobrzega. Zapraszamy do galerii, która powstała dzięki współpracy z portalem fotopolska.eu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama