Kraje skandynawskie doświadczają obecnie rekordowo niskich temperatur. We wtorek rano w jednej z miejscowości na północy Szwecji było -41,6 st. C - pisze serwis SVT. Z powodu bardzo silnych mrozów zawieszono kursowanie pociągów. W sąsiedniej Finlandii w tym tygodniu również prognozowane są mrozy sięgające -40 stopni Celsjusza.
Pierwsze uderzenie syberyjskiego chłodu odczujemy już w nocy z 5 na 6 stycznia! Najgorzej będzie na północnym-wschodzie Polski. Na Podkarpaciu będzie jeszcze ciepło, bo od -2 stopni Celsjusza do 4 stopni powyżej zera. W nocy z 6/7 stycznia będzie już mróz - do -10 stopni Celsjusza.
- Mróz na poziomie co najmniej -20/-10 st. C. jest już w zasadzie pewny w Polsce, a ile ostatecznie zanotujemy lokalnie więcej, to się dopiero okaże w prognozach bieżących i odczytach ze stacji meteorologicznych. Bez wątpienia będzie to najchłodniejszy okres od początku zimy. Apogeum silnego uderzenia mrozu w Polsce przewidujemy w okolicach 8-9 stycznia - czytamy na stronie DobraPogoda24.pl. Lokalnie może to być nawet -25 stopni Celsjusza lub jeszcze chłodniej.
Niskie temperatury mogą sparaliżować życie w wielu miejscowościach, mogą nastąpić awarie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych oraz trudności komunikacyjne. Niska temperatura może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia człowieka, prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia ciała, wyczerpania i zamarznięcia. Mając tego świadomość można z wyprzedzeniem zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed tego typu zagrożeniem.
Poradnik bezpiecznych zachowań:
- ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty,
- nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą,
- zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!),
- powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej!
- nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej,
- nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie,
- nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi, przecieranie szlaku - jest bardzo męczące,
- kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów,
- odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody,
- w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.
Zawsze w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.