reklama

Potężna wichura uderzy w Podkarpacie! IMGW wydaje 2 stopień ostrzeżenia, RCB wysyła alerty SMS-owe: - Zostań w domu, jeśli możesz! [MAPA, RADAR]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay/RCB/opr. włąsne

Potężna wichura uderzy w Podkarpacie! IMGW wydaje 2 stopień ostrzeżenia, RCB wysyła alerty SMS-owe: - Zostań w domu, jeśli możesz! [MAPA, RADAR] - Zdjęcie główne

Ekstremalnie silna wichura uderzy w Podkarpacie! IMGW ostrzega! | foto pixabay/RCB/opr. włąsne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Potwierdzają się wstępne ustalenia synoptyków. Pogoda w czwartek (17 lutego) będzie niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał drugi, w trzystopniowej skali, alert przed silnym wiatrem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty SMS-owe do mieszkańców całej Polski.
reklama

W środę (16 lutego) IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla całego Podkarpacia. Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, miejscami w porywach do 115 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy prognozowane są w ciągu dnia (w czwartek 17 lutego). W nocy z czwartku na piątek (17/18 lutego) wiatr stopniowo będzie słabnąć. Silnym porywom wiatru w nocy jak i w dzień towarzyszyć będą burze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: zostań w domu!

Ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje od czwartku od godziny 5, do piątku do godziny 2. Do mieszkańców całego kraju trafiły SMS-y Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w których czytamy, że w związku z silnym wiatrem „możliwe są przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach". RCB zaleca także, nieopuszczanie budynków, jeżeli jest to możliwe. 

Wiatr, gwałtowne burze i ulewy

Do Polski dopłynie ekstremalnie silny prąd strumieniowy, który zdaniem synoptyków będzie głównym sprawcą silnego wiatru. Oprócz wichury czeka nas także ulewa, podczas której spadnie nawet 40 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni.

Niebezpieczeństwem będą także burzowe liniowe układy szkwałowe. To właśnie w ich obrębie wiać ma najmocniej. Pomimo że mamy luty, to europejska agencja Estofex wydała trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed burzami. Takie ekstremalne warunki mamy przeważnie tylko latem. 

Zerwana linia energetyczna, powalone drzewo? Gdzie zgłaszać utrudnienia?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wyklucza, że dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych w kraju może być pozbawione w czwartek dostępu do prądu. Każdą awarię na sieci energetycznej należy zgłaszać pod całodobowym numerem alarmowym 991. 

Połamane drzewa, konary, gałęzie, zwłaszcza te, powodujące zagrożenie i utrudnienia na drogach, należy niezwłocznie zgłaszać pod numer alarmowy 112. 

Warto zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Usuńmy z balkonów i tarasów rzeczy lekkie: donice, stoliki, krzesła. Zadbajmy
o zabezpieczenie drzwi i okien w budynkach gospodarczych. Naładujmy baterie w telefonach i latarkach. 

RADAR ONLINE:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama