reklama

Jak wychować kota? Poznaj sposoby na poskromienie mruczka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Edyta Kawnik

Jak wychować kota? Poznaj sposoby na poskromienie mruczka - Zdjęcie główne

Jak wychować kota? | foto Edyta Kawnik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Koty to zwierzęta uwielbiane przez ludzi na całym świecie. Jeśli jesteś właścicielem kota, musisz znać niezawodne sposoby na jego wychowanie.
reklama

Posiadanie zwierząt to piękna sprawa. Jednym z najbardziej znanych zwierząt domowych są oczywiście koty. O dziwno na każdym kroku można spotkać wielu ich przeciwników. Niektórzy twierdzą, że te słodkie, puchate stworzenia są wredne, a nawet niebezpieczne! Czy to prawda? Skąd biorą się tak krzywdzące opinie? Tak jak w przypadku innych zwierząt za zachowanie kota w dużej mierze odpowiada jego wychowanie. Jak wychować kota? Po pierwsze pamiętaj, że kociak może być odstawiony od matki dopiero w 8-12 tyg. życia. Wcześniejsze odstawienie kociaka może mieć negatywny wpływ na jego późniejsze zachowania. Kot już od maleńkości powinien być uczony odpowiednich reguł panujących w domu. Nauczenie kota prawidłowego zachowania to przede wszystkim cierpliwość i konsekwencja. Musisz być łagodny i wyrozumiały, ale stanowczy. Koty to indywidualiści, nie oczekuj, że spełni Twoją prośbę za pierwszym razem. Wychowanie kota wymaga, jak już wspomniałam, konsekwencji. Za każdym razem, gdy nasz futrzak zrobi coś, czego nie powinien, należy zareagować. Przykładowo, gdy Twój kot wejdzie na parapet w celu zrzucenia kwiatka, stanowczym, ale spokojnym głosem powiedz "nie", "nie wolno", a następnie zdejmij go z parapetu. Jeśli zastanawiasz się jak wychować kota, musisz pamiętać o tym, aby nie prowokować niepotrzebnych sytuacji, które mogą rozwinąć w nim złe nawyki. Nie zostawiaj mięsa na stole, nie baw się w sposób, który w późniejszym czasie może być uciążliwy. Mały kociak nie podrapie Cię mocno, dlatego często bawisz się z nim swoją ręką. Problem pojawi się, gdy kot urośnie, a w jego mniemaniu zabawa ręką nadal będzie czymś normalnym. Naucz kota jeść w konkretnym miejscu i o wyznaczonym czasie. Koty uwielbiają swego rodzaju monotonie. Kot szybko nauczy się Twojego planu dnia i pór obiadowych, jeśli sam będziesz się ich trzymał.

Jak wychować kota na pieszczocha?

Jeśli chcesz wychować kota na pieszczocha, od małego musisz nauczyć go kontaktu z człowiekiem:

  1. Głaszcz i mów do kota każdego dnia.
  2. Baw się z kotem codziennie.
  3. Bierz kota na ręce, pamiętaj jednak, aby szanować jego wolę. Musisz nauczyć się czytać sygnały, które Ci wysyła. Jeśli będzie miał dosyć zabawy, czy kontaktu z Tobą, na pewno da Ci to odczuć.
Do jednych z najważniejszych zasad wychowania kota należy spokój i regularność. Przy kocie należy unikać głośnych dźwięków oraz gwałtownych ruchów. Kot może się przestraszyć i schować się w kąt.

Jak wychować małego kota?

Jak wychować małego kota? Jeśli chcesz dobrze wychować małego kota, musisz być konsekwentny w swoich działaniach:

  1. Umieść kuwetę w jednym miejscu i zanoś tam kota za każdym razem.
  2. Jedzenie powinno być o stałej porze.
  3. Za każdym razem upominaj kota, gdy zrobi coś, czego nie powinien.
  4. Jeśli chcesz nauczyć kota spacerowania na szelkach, pokaż mu, że na dwór wychodzi tylko, gdy ma je na sobie.
Nauczenie kota dobrego zachowania nie musi być trudne. Mały kot, jeśli odpowiednio się za to zabierzesz, będzie Cię słuchał i dostosuje się do panujących reguł. Kot nauczy się najszybciej poprzez regularność. Właściwe wychowanie małego kota ma znaczenie, gdyż jeśli nauczysz go złych wzorców, ciężko będzie go od nich odzwyczaić w późniejszym czasie. Pamiętaj, że koty to niezwykle indywidualne stworzenia. Poświęć dużo uwagi kotu i poświęcaj kotu czas, a ten z pewnością się odwdzięczy. Wychowanie kota wymaga czasu, jednak wszystkie zwierzęta, a nawet ludzie potrzebują chwili na dostosowanie się do zasad.

Jak wychować kota żeby nie gryzł?

Jak wychować kota, żeby nie gryzł? Unikaj zabaw, w których pozwalasz na gryzienie swoich rąk. Jeśli kot zaczyna gryźć lub drapać nie baw się z nim, aż będzie spokojny. Jeśli kot wychowuje się w warunkach pozbawionych krzyków, gwałtownych ruchów w jego stronę oraz czuje się bezpiecznie, jest bardzo przyjaznym stworzeniem. Jeśli nie chcesz, aby Twój kot gryzł i drapał domowników, naucz się czytać jego sygnały. Kot, nawet ten będący największym pieszczochem, może poczuć się przebodźcowany. Okazuje to poprzez swoje zachowanie, wyraźnie pokaże Ci, że ma dosyć głaskania. Unikaj zabaw polegających na polowaniu na Twoją rękę, czy nogę, a za każdym razem, gdy to nastąpi, upomnij kota spokojnie i bez krzyku. Podnoszenie ręki na kota, czy każde inne zwierzę jest zabronione. Wyzwolisz w nim większą agresję i sprowokujesz do walki. Istnieje wiele instynktownych zachowań kotów, które mogą być mylnie odbierane. Należy nauczyć się rozpoznawania zachowań naszego futrzaka. Nie każde syknięcie, warknięcie, czy trącenie Cię łapką jest agresją. Koty lubią pokazywać swoją dominację, często też są zwykłymi zaczepami, które zachęcają Cię do wspólnej zabawy. Nie odbieraj wszystkich zachowań negatywnie.

Jak dobrze wychować kota?

Jak dobrze wychować kota? Wspólne życie kota i człowieka może być idealne, należy jednak:

  1. Nie walczyć z kocią naturą - toleruj instynkt swojego kota i naucz się odczytywać jego mowę ciała.
  2. Dbaj o jego potrzeby - kot najedzony, wyspany i wybawiony to kot szczęśliwy.
  3. Koty wbrew pozorom często uwielbiają kontakt z ludźmi. Wcześniej jednak sprawdź, czy ma na to ochotę i nie naciskaj na zabawę lub kontakt wbrew jego woli.
  4. Brak stresujących i wywołujących agresję zachowań sprawi, że kot poczuje się bezpiecznie i będzie Ci bardziej przychylny.

Jak wychować kota brytyjskiego?

Każdy kot jest wyjątkowy. Znane są ze swojego indywidualizmu, co często mylone jest z brakiem uczuciowości i przywiązania do właściciela. Istnieje wiele ras kotów. Jednym z nich jest kot brytyjski. Jak wychować kota brytyjskiego? Pierwsze koty brytyjskie pojawiły się w Pałacu Kryształowym w 1871 roku. Koty brytyjskie to koty, które uwielbiają ruch. Musisz zapewnić mu drapaki i wszelkiego rodzaju drabinki i półki do wspinania. Koty brytyjskie to jedna z najczęściej wybieranych ras. Ich charakterystyczną cechą jest szaro-niebieski kolor oraz dość duża waga jak na kota. Dorosłe osobniki mogą ważyć nawet 7 kg. 

Wszystkie koty są piękne! Szukasz mruczka dla siebie? Warto skorzystać z możliwości adopcji zwierząt. Zapoznaj się z artykułem "Schronisko Łódź - gdzie znajdują się łódzkie schroniska?" i pomóż czworonogom.

Jak wychować kota w domu?

Pojawienie się kota w nowym domu może być stresujące zarówno dla niego, jak i dla nowych opiekunów kota. Jak wychować kota w domu? Zadbaj o jego najważniejsze potrzeby:

  1. Dla kota potrzeba drapania jest nieodłącznym elementem jego natury, nie oduczysz go tego. Zainwestuj w odpowiednie drapaki i pokaż mu, że to właśnie tam powinien wykonywać tę czynność.
  2. Dla lepszego komfortu życia kota zakup różnego rodzaju zabawki, tunele, półki do skakania.
  3. Naucz kota chodzić na szelkach, dzięki czemu będzie mógł bezpiecznie przebywać z Tobą na dworze.
  4. Jeśli posiadasz inne zwierzęta, należy stopniowo je oswoić z nowym domownikiem. Kot musi czuć się bezpiecznie w swoim domu.
  5. Kuweta musi stać w jednym miejscu oraz musisz ją regularnie czyścić.
Każdy, kto chce prawidłowo wychować kota, musi nauczyć się jego zachowań oraz języka ciała. Kot to stworzenie, które jest przyjazne i oddane, jednak wymaga szanowania jego granic. Chęć dominacji oraz introwertyczny charakter tych zwierząt sprawia mylne wrażenie niegrzecznych i niedostępnych. Zazwyczaj twierdzą tak tylko osoby, które nigdy nie były właścicielami kotów lub nie potrafią szanować wyznaczonych granic, które są niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na zachowanie. Kot musi mieć swoją przestrzeń. Musi także czuć się bezpieczny i kochany. Dobremu wychowaniu kota sprzyja spokój i opanowanie. Podniesiony głos tylko wystraszy lub sprowokuje zwierzaka. Niechciane zachowania kota wynikają często z jego złego stanu zdrowia lub niewłaściwie wykonywanych obowiązków. Przykładowo, jeśli zbyt rzadko wymieniasz i czyścisz kuwetę, kot zacznie załatwiać swoje potrzeby nie tam, gdzie powinien. Kolejną przyczyną takiego zachowania może być stres wynikający np. z często podniesionego głosu, czy zbyt szybkiego wprowadzenia w życie kota nowego zwierzęcia lub domownika. Warto nauczyć kota prawidłowego zachowania już od kocięcia. Nie zawsze jest to możliwe, czasem kot trafia do nas już jako dorosły osobnik. Wychowanie kota dorosłego może sprawić nam więcej trudu, jednak wszystko jest możliwe. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy zaburzenia zachowania kota nie wynikają z jego stanu zdrowia. Następnie, jeśli wszystkie badania wyszły dobrze, a nasz kotek nie chce współpracować, warto poprosić o pomoc behawiorystę.

Jak wychować kota dachowca?

Koty dachowce to najczęściej spotykane mruczki. Koty te są bardzo inteligentne, samodzielne i łatwo oswajają się z innymi zwierzętami. Jak wychować kota dachowca? Przede wszystkim pamiętaj o nagradzaniu kota za dobre sprawowanie. Ulubiony przysmak sprawi, że kot szybko zrozumie co zrobić, aby znów go otrzymać. To chyba jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów pozwalających kotu na zrozumienie naszych oczekiwań. Koty mają wiele zachowań, które nie koniecznie możemy od razu zrozumieć. Jeśli jednak decydujemy się na wychowanie mruczka, należy zaznajomić się z poradnikami wyjaśniającymi ich zachowania oraz przyczyny takiej, a nie innej reakcji na dane zachowanie. Koty dachowe uwielbiają eksplorować otoczenie. Uwielbiają być w ruchu. Posiadając kota dachowca musimy zapewnić mu wiele atrakcji oraz bawić się z nim każdego dnia.

Jak wychować kota szkockiego?

Jak wychować kota szkockiego? Koty szkockie nie są tak energiczne, jak koty brytyjskie. Koty szkockie uwielbiają jeść (ich waga szybko rośnie, a dorosły kot mimo krótkich łapek waży do 6 kg) i nie znoszą samotności. Musisz o tym pamiętać, szczególnie jeśli jesteś osobą, która często opuszcza dom. Koty szkockie nie powinny zostawać długo same. Jeśli zależy Ci na prawidłowym wychowaniu kota, dbaj o jego potrzeby fizyczne i psychiczne. Samotność może być bardzo szkodliwa dla zdrowia kota, szczególnie tej rasy. Koty szkockie powinny także być pilnowane, aby nie podjadały. Ich miłość do jedzenia może prowadzić do otyłości, jeśli nie będzie kontrolowana. Koty szkockie są niezwykle urocze. Wyglądają na niewinne, a nawet przestraszone, a wszystko przez swoje oklapnięte uszka.

Odwiedź https://tulodz.pl/ i bądź na bieżąco!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama