Czas start. O godzinie 7 rano lokale wyborcze zostały otworzone. Aby oddać ważny głos w wyborach, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej karcie. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi znak X przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo jeśli nie postawi go wcale.
Wyborca otrzyma trzy jednostronicowe karty
W przypadku referendum głos będzie ważny wówczas, gdy głosujący postawi znak X w jednej z kratek przy odpowiedzi na dane pytanie. Karta będzie nieważna, jeśli znak X nie zostanie postawiony w żadnej z kratek lub będzie postawiony w obu kratkach przy jednym pytaniu. Co ważne, osoby, które wezmą udział w głosowaniu, nie muszą uczestniczyć w referendum. Wówczas muszą odmówić przyjęcia karty do głosowania już podczas okazywania dowodu, informując członka komisji o braku chęci pobrania karty referendalnej.Wszystkie karty, które otrzyma wyborca, będą jednostronicowe. Każda musi być opieczętowana pieczęcią okręgowej komisji wyborczej i zawierać instrukcję opisującą właściwy sposób oddania głosu. Osoby niewidome oraz niedowidzące będą mogły w trakcie wyborów skorzystać ze specjalnych nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.
Na karcie wyborczej, za pomocą której będziemy głosować na posła, zobaczymy listę zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym kandydatów do sejmu. Będą oni uszeregowani zgodnie z wylosowanymi przez Państwową Komisję Wyborczą numerami list. Uwaga! Oddajemy głos przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Jeżeli chodzi o wybory do Sejmu, to Polska jest podzielna na 41 okręgów wyborczych. W każdym z nich wybieramy od 7 do 20 posłów. Po zakończeniu głosowania zliczane są wszystkie głosy zdobyte przez poszczególne komitety wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą tylko te, które w skali kraju otrzymały co najmniej 5, lub w przypadku koalicji, 8 procent głosów. W podziale mandatów uczestniczą również komitety wyborców zrzeszonych w organizacjach mniejszości narodowych, których nie obowiązują progi wyborcze. Przy przeliczaniu głosów na mandaty stosuje się metodę d'Hondta.
Podkarpacie jest podzielone na dwa okręgi: numer 22 - przemysko-krośnieński - 11 mandatów i 23 - rzeszowsko-tarnobrzeski - 15 mandatów.
Na kolejnej karcie, którą otrzymamy podczas wyborów, znajdziemy się nazwiska kandydatów do Senatu. Tu również głosujemy tylko na jedną osobę. W tym przypadku Polska podzielona jest na 100 okręgów. Z każdego okręgu zostanie wybrany jeden senator. Tutaj mamy pięć okręgów wyborczych.
PKW zaznacza, że jeśli o godzinie 21 w lokalach wciąż będą czekać wyborcy to nikt nie będzie ich wyrzucał, a każdy spokojnie odda swój głos.
Głosowanie poza Polską
Zanim jeszcze wyborcy w Polsce poszli do urn to karty do głosowania otrzymali nasi rodacy poza granicami kraju. W Stanach Zjednoczonych głosował pochodzący z Nowej Dęby były chodziarz sportowy, a teraz biegacz i triathlonista - Grzegorz Sudoł. Głosował on w Chicago.Na Manhatanie głosował pochodzący z Jasła - Ralph Kaminski.
AKTUALIZACJA - GODZINA 7:
O swoim pierwszym głosowaniu napisała na Instagramie Roksana Węgiel z Jasła.
Pokaż, jak spełniasz swój obywatelski obowiązek i podziel się swoim zdjęciem. Wyślij je na naszego Facebooka - TUTAJ.
Przypominamy. W Sandomierzu i w Tarnobrzegu na wybory pojedziesz darmową komunikacją miejską.
AKTUALIZACJA - GODZINA 13:
Wybory 2023 w Tarnobrzegu.
Swoje głosy oddali już Norbert Mastalerz z żoną.
Mamy już dane dotyczące frekwencji wyborczej.
- W skali kraju frekwencja w wyborach wyniosła 22,59 proc. - przekazał szef PKW Sylwester Marciniak. Jest to stan na godzinę 12.
AKTUALIZACJA - godzina 14:
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych:
Wiemy, że są duże kolejki wyborców przed Ambasadą Polski w Tibilisi
Porównaje frekwencję wyborczą we miastach i powiatach Podkarpacia - KLIKNIJ TUTAJ
- Jeśli przyrost frekwencji utrzyma się do końca głosowania to oznacza, że może ona zamknąć się w przedziale od 65-70 proc. To z kolei może oznaczać zmiany w stosunku do prognozowanych preferencji wyborczych - pisze Marcin Palade, analityk i socjolog polityki.
Poznaj szczegółowe dane dotyczące frekwencji w gminach i miastach północy Podkarpacia - KLIKNIJ TUTAJ
AKTUALIZACJA - godzina 15:40:
Kolejny raport o frekwencji po godzinie 17. Cztery lata temu na Podkarpaciu wynosiła w tym czasie 45,69 proc. Najlepsza była w powiecie rzeszowskim-ziemskim: 48,90 proc., a najgorsza w powiecie bieszczadzkim - 40,63 proc. Jak będzie tym razem?
AKTUALIZACJA - godzina 18:36:
Frekwencja wyborcza w Polsce na godzinę 17 - 57,54 proc. Cztery lata temu w wyborach do parlamentu frekwencja na godz. 17 wyniosła 45,94 proc.
AKTUALIZACJA - godzina 21:
Koniec głosowania.
Komentarze (0)