reklama

Najbardziej niezwykłe bożonarodzeniowe choinki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Ubieranie choinki jest jednym z najbardziej lubianych zwyczajów bożonarodzeniowych. Zazwyczaj dekorujemy jodły czy świerki kolorowymi bombkami, łańcuchami, kokardkami czy cukierkami. Zdarzają się jednak dużo bardziej oryginalne drzewka...
reklama

Choinka to według tradycji ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne. Pierwotnie zwyczaj ten wiązał się z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie jest  nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, a do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów).

Z kilku gatunków drzew iglastych, nadających się na choinki, najbardziej odporna na gubienie igieł jest jodła kaukaska, a bardzo popularny i tańszy świerk, igły gubi na potęgę.  Żeby choinka dłużej się trzymała i nie gubiła igieł, koniecznie powinna mieć dostęp do  pojemnika z wodą. Co ciekawe, lepiej żeby była to woda lekko ciepła, bo taka  może łatwiej spenetrować korzeń i nawodnić choinkę.

Warto  też do pojemnika z wodą wrzucić kilka miedzianych monet. I nie chodzi tu o jakiś zabobon, ale  logiczne uzasadnienie. Miedziane monety sprawią bowiem, że w wodzie nie rozwiną się szkodliwe bakterie, glony i grzyby. Do wody można także  dodać cukru i soli, które podziałają  jak naturalny nawóz. Odżywią roślinę i spowolnią proces opadania igieł.

Chcą przedłużyć żywotność choinki, należy także pamiętać o kilku innych zasadach.  Najważniejsza jest temperatura.  Choinka nie lubi ciepła, dlatego nie może stać w pobliżu kaloryfera czy kominka, a najbardziej odpowiednia dla niej  temperatura pomieszczenia  to 20-22 stopni Celsjusza.  

 Poza tym choinka, tak samo jak inne rośliny, potrzebuje światła. Dlatego trzeba  zapewnić jej dostęp do niego, stawiając najlepiej  w pobliżu okna.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama