Reklama

COVID-19: Wiemy, kiedy ruszą szczepienia dzieci od sześciu miesięcy do 4 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

COVID-19: Wiemy, kiedy ruszą szczepienia dzieci od sześciu miesięcy do 4 lat - Zdjęcie główne

Najmłodsi będą szczepieni preparatem Pfizera, który ma być podawany w trzech dawkach | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Ministerstwo zdrowia odkryło karty w kwestii szczepień przeciwko COVID-19, przeznaczonych dla dzieci w wieku od pół roku do czterech lat.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia - Adama Niedzielskiego, na której zdradził, od kiedy i jakim preparatem przeciwko COVID, będą szczepione dzieci od 6 miesiąca życia do czterech lat. 

Do Polski dotarło pół miliona preparatów. Do zaszczepienia dwa miliony dzieci  

5 grudnia do Polski trafiło 504 tysięcy dawek preparatu przeznaczonego dla małych dzieci. Na szczepienia zapisać się można przez Moje IKP, bezpośrednio w punktach szczepień bądź za pośrednictwem infolinii pod numerem 989, która jest czynna codziennie w godzinach między 7 a 20. Pierwsza i druga dawka preparatu będzie podawana w odstępie 3 tygodni, a trzecia po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki. W zależności od wieku i masy ciała, iniekcja będzie wykonywana w udo bądź w ramię. 

W nocy z 11 na 12 grudnia wystawione zostały e-skierowania dla blisko 2 milionów dzieci 

- poinformował szef resorty. Przypomniał, że kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz, w związku z tym będą one prowadzone tylko w punktach, gdzie on przyjmuje. Obecnie w całej Polsce jest około 7 tysięcy takich miejsc. 

Do Polski na razie dotarło blisko pół miliona szczepionek. Z racji, że obowiązuje schemat szczepienia trójdawkowy, dawek wystarczy dla blisko 168 tysięcy dzieci. W przypadku większego zapotrzebowania te dostawy mogą zostać uzupełnione

Najmłodsi będą szczepieni szczepionką Comirnaty firmy Pfizera. Jak przekonywał Adam Niedzielski,  preparat jest sprawdzony, przetestowany, zbadany i dopuszczony przez EMA, ale także przez polskie organy zajmujące się dopuszczaniem do obrotu czy do rynku.  

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że do tej pory, przeciw COVID-19, w pełni zaszczepiło się 22 mln 604 tys. 207 osób. Podano też 14 mln 917 tys. 703 dawki przypominające. Dziennie punkty wykonują  przeszło 4 tysiące iniekcji.

Problemem nie jest już COVID, ale grypa, na którą ludzie wciąż się nie szczepią 

Jak się okazuje, to nie z COVID, ale z grypą walczą obecnie lekarze. Szef resortu zdrowia poinformował, że od września do 30 listopada odnotowano w Polsce prawie 1 mln 300 tys. zachorować na grypę, podczas gdy na COVID-19 zachorowało w tym czasie 160 tys. osób.  Niestety, wyraźnie urosła zachorowalność wśród dzieci, która kończy się hospitalizacją. 

Od 1 września do początku grudnia, z powodu grypy, do szpitali trafiło blisko 4,2 tys. osób. Przy czym dzieci stanowiły blisko 60 proc. pacjentów. Szczepionki są jedyną i skuteczną ochroną przeciwko tej chorobie. Sprowadziliśmy do Polski blisko 3 mln szczepionek, a zaszczepiło się zaledwie 640 tys. osób

- przyznał Adam Niedzielski i jak przypomniał,  osoby w wieku od 75, a także kobiety w ciąży, mogą liczyć na darmowe szczepienia. Natomiast pacjenci z wielochorobowością, powyżej 65. roku życia i dzieci z 50-procentową. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy