reklama

1 listopada Polacy ruszają do bliskich w całym kraju i wspólnie odwiedzają groby. Zobacz, jak ułatwić sobie ten dzień [INFORMATOR]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: policja.pl

1 listopada Polacy ruszają do bliskich w całym kraju i wspólnie odwiedzają groby. Zobacz, jak ułatwić sobie ten dzień [INFORMATOR] - Zdjęcie główne

Przez kolejne dni ruch na drogach będzie znacznie większy, spotkamy również więcej patroli policji. | foto policja.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Jak co roku 1 listopada cała Polska żyje dniem Wszystkich Świętych, a dzień później zaduszkami. Zarówno w środę, jak i w czwartek musimy się spodziewać bardzo dużego ruchu na drogach. O czym jeszcze warto w tym okresie pamiętać? Podpowiadamy.
reklama

Przede wszystkim, jeżeli jedziemy na cmentarz do innego miasta, powinniśmy wyjechać odpowiednio wcześniej – tak, aby nie próbować nadrabiać czasu na drodze. Ruch będzie zdecydowanie większy niż zazwyczaj, nietrudno więc o kolizję czy inne niepożądane zdarzenie. Warto zdjąć nogę z gazu, odpuścić ryzykowne wyprzedzanie i skupić się na bezpiecznym dotarciu do celu. 

Jedziesz w dłuższą trasę? Odpocznij i upewnij się, że masz sprawny samochód

Policja, która w tym okresie baczniej niż zwykle będzie nas obserwować na drogach, radzi, aby przed podróżą wypocząć, a także sprawdzić samochód. – Policjanci ruchu drogowego będą pomagać podróżującym bezpiecznie dostać się w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt. Będą także reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, między innymi na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą również uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych – informuje biuro prasowe Komendy Głównej Policji. 

Funkcjonariusze przypominają, że aby usprawnić dojazd do cmentarzy, co roku wprowadzone zostają zmiany w organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę. Władze wielu miast apelują również, aby wszyscy, którzy mogą, korzystali z komunikacji miejskiej. Tym bardziej że 1 i 2 listopada w wielu miastach kursują dodatkowe autobusy, które dowożą pasażerów niemal pod same bramy cmentarza. 

Policja apeluje również o ostrożność w stosunku do pieszych. Przypomina także, aby ci ostatni nie zapominali o odblaskach, dzięki którym będą zdecydowanie bardziej widoczni. Niektóre cmentarze znajdują się na uboczu i nie są dobrze oświetlone. Osoba ubrana cała na czarno jest niemal niewidoczna dla kierowców. 

Rozboli cię ząb, dziecko zacznie wymiotować? Zobacz, gdzie szukać pomocy 

Musimy pamiętać, że 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że zamknięte będą nie tylko sklepy, ale również przychodnie. Co zrobić w sytuacji, gdy będziecie potrzebować pomocy medycznej? Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w takich przypadkach należy udać się do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. Można również uzyskać poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza przez telefon, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 (Teleplatforma Pierwszego Kontaktu). Natomiast w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dostępne są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. 

Chcesz zostawić samochód w garażu? Zobacz, co przygotowało PKP

Osoby, które zamierzają przez najbliższe dni podróżować pociągami, powinny wiedzieć, że przewoźnicy dostosowali swój rozkład do wzmożonej obsługi w okolicach 1 i 2 listopada. Przygotowywane zostały nie tylko dodatkowe wagony, ale także rozbudowano siatkę połączeń. Na takie rozwiązanie zdecydowało się m.in. PKP Intercity. Ponadto na największych dworcach spółka zapewni wsparcie mobilnych informatorów (osób, które pomagają poruszać się po dworcach i informują podróżnych o połączeniach).

Od 27 października do 5 listopada br. PKP Intercity wzmacnia 268 pociągów dodatkowymi 362 wagonami

– poinformowało biuro prasowe spółki. 

Najbardziej popularnymi kierunkami podróżowania w tym czasie są trasy: Kraków-Warszawa-Kraków, Trójmiasto-Warszawa-Trójmiasto, Warszawa-Poznań-Warszawa, Warszawa-Wrocław-Warszawa. Zdaniem spółki, najwięcej podróżnych w czasie przedłużonego, świątecznego weekendu, obsłużą dworce: Warszawa Centralna, Kraków Główny, Wrocław Główny, Poznań Główny, Warszawa Gdańska i Warszawa Wschodnia. Przewoźnik zapewnia, że stale obserwuje frekwencję w pociągach i w miarę możliwości technicznych będzie planował kolejne wzmocnienia.

Przypominamy, że bilety na przejazd pociągami spółki można zakupić za pośrednictwem strony intercity.pl, poprzez aplikację mobilną przewoźnika, czy z wykorzystaniem portali i aplikacji partnerów: KOLEO, SkyCash, e-podróżnik.pl, Bilkom oraz mPay. Wybierając aplikacje Google Maps czy Jakodojade, podróżni mogą wyszukać połączenia PKP Intercity i skorzystać z opcji przekierowania do zakupu biletu na wskazany pociąg na stronie intercity.pl

– wyliczają pracownicy Intercity. 

W razie wątpliwości lub dodatkowych pytań możemy skorzystać z pomocy mobilnego informatora, który do dyspozycji pasażerów będzie na największych dworcach w Polsce. Pomoże on podróżnym ustalić dogodne przesiadki, czy znaleźć odpowiedni peron. W przypadku pytań można również skorzystać z infolinii PKP Intercity pod numerem telefonu +48 22 391 97 57 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Infolinia czynna jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama