Śledztwo w tej sprawie początkowo prowadziła Komenda Miejska Policji w Krośnie, a następnie Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Trwało ono od 2019 r. i właśnie dobiegło końca. Nielegalny dochód z działalności przestępczej wyniósł ponad 7,5 miliona złotych.
Wielomilionowe oszustwo
Oskarżeni w okresie od stycznia 2016 do kwietnia 2018 r. prowadzili nielegalny handel lekami w ramach tak zwanego odwróconego łańcucha dystrybucji. Właściciele aptek wraz z farmaceutą wystawiali faktury VAT na sprzedaż produktów leczniczych, które rzekomo trafiały do podmiotów leczniczych. W rzeczywistości leki przekazywano do sześciu hurtowni farmaceutycznych działających na tym samym numerze NIP.
Podstawy prawne oskarżenia
Prokuratura przedstawiła oskarżonym łącznie 20 zarzutów. Przestępstwa dotyczą nielegalnego obrotu farmaceutykami, fałszowania dokumentów oraz oszustw. Oskarżeni odpowiedzą m.in. za nielegalny obrót lekami, poświadczenie nieprawdy w dokumentach dla osiągnięcia korzyści majątkowej oraz oszustwo dla uzyskania korzyści materialnej.
Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karami do 8 lat pozbawienia wolności, a także wysokimi grzywnami
- informuje Marta Kolendowska-Matejczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie.
Zabezpieczone środki
Prokuratura zabezpieczyła w gotówce 46 tys. zł, które przekazano do dyspozycji Sądu Rejonowego w Krośnie. Dodatkowo, w sprawie zastosowano poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 70 tys. zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.