Reklama

Wyższe kary dla kierowców w 2021 roku!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Wyższe kary dla kierowców w 2021 roku! - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poza zwiększeniem sumy płacy minimalnej, wzrastają także kary nakładane na kierowców z tytułu braku polisy OC lub niedopełnienia obowiązku złożenia deklaracji od czynności cywilnoprawnych PCC-3.

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Ministrów, w której znajduje się zapis o podwyższeniu płacy minimalnej,  za przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC kierowcę czekają wyższe kary niż w 2020 roku, ponieważ ich wysokość jest powiązana z minimalnym wynagrodzeniem.

Kara uzależniona od pensji minimalnej

Egzekwowaniem kary zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zaś jej wysokość zależy od długości przerwy. Jeżeli brak ciągłości jest dłuższy niż 14 dni, kara wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które w 2021 roku wyniesie nie 5200 zł, ale 5600 zł. To jest też maksymalny mandat, jaki możemy dostać za przerwę w ciągłości polisy.

Za spóźnienie od 3 do 14 dni, kara wynosi 50 proc. wspomnianej stawki - 2800 zł. Niższy próg kary obowiązuje w  przypadku spóźnienia nie większego niż 3 dni. Zapłacimy wtedy grzywnę w wysokości 20 proc. początkowej stawki - 1120 zł (wcześniej 1040 zł). 

PCC-3

Mowa o opłacie, którą należy uiścić w urzędzie skarbowym w momencie zakupu samochodu. Opłata obowiązuje jedynie w przypadku, gdy kupujemy pojazd od osoby fizycznej. 

PCC-3 , czyli kara za nieopłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, to równowartość 2 proc. ceny samochodu. Opłatę należy dokonać w ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy kupna, wliczając weekendy i święta.

Gdy nie wniesiemy opłaty PCC-3, urząd skarbowy nałoży na nas mandat w kwocie 1/10 kwoty płacy minimalnej do nawet 20-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od początku 2021 roku maksymalna kara może wynieść aż  56 000 zł! W poprzednim roku najwyższy mandat z tego tytułu wynosił 52 000 zł. 

Jeżeli nie złożymy deklarację w ciągu 14 dni, a urząd skarbowy nie przypomniał nam o opłacie, to możemy złożyć tzw. czynny żal, w którym wyjaśniamy powody spóźnienia. Gdy otrzymamy mandat, na takie działania będzie za późno i jedynie co nam pozostaje to czekać na pismo, w którym fiskus nałoży na nas odpowiednią karę. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy