Reklama

Wyśpiewali i wytańczyli 1. miejsce na międzynarodowej scenie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 3-7 lipca tradycyjne utwory, melodie i instrumenty różnych kultur rozbrzmiały po raz ósmy w Szawlach na Litwie. W odbywającym się co dwa lata międzynarodowym festiwalu folklorystycznym "Kwiat słońca" wystąpił Zespół Folklorystyczny "Jawor" z Lublina.

Wieczorem 7 lipca tłum ludzi zebrał się w szawelskiej sali koncertowej "Saulė", aby wziąć udział w finałowym koncercie jednego z największych festiwali folkowych na Litwie "Kwiat słońca". Na scenie wystąpiły zespoły z Chile, Indii, Portugalii, Hiszpanii, Turcji, Serbii, Węgier, Słowacji, Polski, Łotwy i Litwy.

Burmistrz miasta Szawle, Artūras Visockas, przekazał wtedy specjalną nagrodę - Nagrodę Publiczności - zespołowi "Jawor" z Polski.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie "Jawor" jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną uczelni lubelskiej. Istnieje od 1960 roku. Jest grupą tańczących, śpiewających i grających studentów oraz absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego i innych lubelskich uczelni, a także osób nie będących studentami.

Podczas koncertu ogłoszono również zwycięzców konkursu w kategoriach tradycyjnych i stylizowanych tańców ludowych. Uczestnicy byli oceniani przez międzynarodowe jury złożone ze specjalistów z Hiszpanii, Węgier, Łotwy, Litwy, któremu przewodniczyła etnomuzykolog, dr Loreta Sungailienė.

Pierwsze miejsce w kategorii stylizowanego folkloru zajął również nasz polski zespół "Jawor" z Lublina.

Redakcja Korso24 serdecznie gratuluje tego międzynarodowego sukcesu!

"Kwiat słońca" organizowany jest co dwa lata przez organizację publiczną "Centrum Bałtów" i partnerów - miasto miejskie Szawle i Uniwersytet Szawelski. Od pierwszego festiwalu w 2005 roku w wydarzeniu wzięli udział wykonawcy ludowi z ponad 40 krajów. Festiwal wpisany jest na oficjalną listę wydarzeń Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej IOV (pod UNESCO) i Federacji Międzynarodowych Festiwali Tańca (FIDAF).

Jest to jeden z największych festiwali folklorystycznych w krajach bałtyckich. Przez czternaście lat zdobył uznanie zarówno na Litwie, jak i poza jej granicami. Głównymi sponsorami festiwalu są Miasto Szawle i Rada Kultury Litwy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE