W rozmowach dotyczących prezydencji Niemiec, marszałek Władysław Ortyl odniósł się do wystąpienia Angeli Merkel, kanclerz RFN, która streściła najważniejsze priorytety niemieckiej prezydencji.
CZYTAJ TAKŻE:
Więcej informacji z województwa podkarpackiego
- Motto Prezydencji niemieckiej brzmi "razem dla ożywienia gospodarczego w Europie". Podkreślała Pani w przeszłości, że "Europa jest zdolna do wielkich rzeczy, jeśli będziemy współpracować i pozostaniemy solidarni". Najlepszym przykładem współpracy na naszym kontynencie jest polityka spójności. Stanowi ona fundament rozwoju regionów i wyrównywania ich szans
– mówił marszałek Ortyl.
Marszałek województwa wskazywał, że ze względu na trwającą pandemię koronawirusa zmniejszyły się wpływy do budżetów samorządowych, czemu z kolei mógłby zaradzić nowy budżet unijny i Fundusz Odbudowy. Dlatego w związku z tym marszałek Władysław Ortyl zwrócił się z apelem do kanclerz Angeli Merkel:
- W tym miejscu zwracam się do Pani Kanclerz z moim pierwszym apelem - o dalsze starania prezydencji niemieckiej mające na celu szybkie zawarcie kompromisu budżetowego umożliwiającego regionom rozwijanie ich innowacyjności i konkurencyjności. W ostatnim czasie PKB w przeliczeniu na mieszkańca na Podkarpaciu rósł najszybciej w Polsce. To w dużej mierze zasługa funduszy unijnych. Kluczowe znaczenie mają w tym względzie fundusze zainwestowane w innowacyjność i rozwijanie przedsiębiorczości.
– apelował marszałek. Jego drugi apel wiązał się z koniecznością usprawnienia jednolitego rynku wewnętrznego:
-Życzyłbym sobie by jeśli mała firma transportowa lub informatyczna z Rzeszowa, Berlina lub Bratysławy chciałaby wkroczyć na rynki zagraniczne, uzyskałaby ona gwarancje, że organy administracyjne w tych krajach nie nałożą na nią dodatkowych obowiązków.
Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów odbywa się w sposób zdalny, za pośrednictwem internetu. Jutro już ostatni dzień dyskusji prowadzonych w ramach EKR. Tematy, jakie będą poruszać uczestnicy to fundusze i odbudowa oraz sprawy społeczne.
Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej jest pełniona przez okres półroczny. Państwa członkowskie, które mają kolejno sprawować prezydencję, ściśle ze sobą współpracują trójkami. System ten został wprowadzony w 2009 r. traktatem lizbońskim. Obecna grupa składa się z Niemiec, Portugalii i Słowenii.