Reklama

Wiemy, czym jest tajemnicza substancja na bagnach w Stalowej Woli. ZDZIWIONY? [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Wiemy, czym jest tajemnicza substancja na bagnach w Stalowej Woli. ZDZIWIONY? [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na bagnistym terenie przy ulicy Spacerowej, gdzie ma powstać ulica łącząca obwodnicę w Stalowej Woli, geolog podczas prac badawczych zauważył nieznaną substancję. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przebadał próbki i już wie, czym była ta tajemnicza substancja.

AKTUALIZACJA, 25 listopada

- Inspektorzy WIOŚ podjęli czynności kontrolne, podczas których ustalono, że na zbiorniku wodnym zlokalizowanym przy ul. Spacerowej w Stalowej Woli, stanowiącym starorzecze rzeki San, widoczne jest zanieczyszczenie wody ciemną substancją. W trakcie kontroli, pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego pobrali próbki wody celem zidentyfikowania zanieczyszczenia

- przekazała nam Krystyna Sołek, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Pojawiły się informacje, że plamą może być przepalony olej silnikowy. WIOŚ podaje zupełnie co innego:

- Wstępna analiza wyników badań mikroskopowych rozlewiska na cieku wodnym w starorzeczu rzeki San, jak również samego cieku wodnego wykazała występowanie licznych organizmów fitoplanktonowych, fragmenty martwych części roślin oraz organizmy bakterii nitkowatych, w związku z zachodzącymi intensywnymi procesami rozkładu martwej materii organicznej. Aktualnie trwają analizy pobranych próbek pod kątem obecności związków fenolowych. Wyniki badań będą znane po ich zakończeniu.

Organizmy fitoplanktonowe to nic innego jak mikroskopijne organizmy roślinne oraz sinice żyjące w wodzie.

AKTUALIZACJA, 21 listopada

- Sprawą zajmują się kompetentne organy - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie Delegatura w Tarnobrzegu oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. Z informacji uzyskanych od tych jednostek wynika, że nie ma aktualnie zagrożenia sanitarnego ani epidemiologicznego w omawianym przypadku. Z chwilą pozyskania informacji o takowym zagrożeniu PPIS w Stalowej Woli podejmie niezwłocznie wszystkie niezbędne działania w celu zabezpieczenia właściwego stanu sanitarno-epidemiologicznego na podległym terenie.

- przekazał nam Państwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli, lek. med. Stanisław Pieprzny.

---

Na bagnistym terenie przy ulicy Spacerowej, gdzie ma powstać ulica łącząca obwodnicę w Stalowej Woli, geolog podczas prac badawczych zauważył nieznaną i niezidentyfikowaną substancję. Nie wiedząc, jak się tam pojawiła i czym właściwie jest, powiadomił służby.

Geolog zadzwonił do straży pożarnej około godziny 15. Chwilę wcześniej na terenie, który badał pod budowę obwodnicy, odkrył tajemniczą substancję. Na miejscu zjawiło się kilka wozów strażackich.

Strażakom nie udało się zidentyfikować substancji, dlatego sprawę przejął Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Rzecznik WIOŚ, Katarzyna Piskur przekazała nam, że są nadal prowadzone działania w tej sprawie i nie ma jeszcze wyników kontroli.

Będzie się jej przyglądała również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Zadaniem strażaków było osłonięcie cieku wodnego, by substancja przez kanał nie dostała się do Sanu.

Do tematu będziemy wracać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE