Reklama

WIELKI TYDZIEŃ i WIELKANOC w dobie pandemii. Są kościelne wytyczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Lipiec

WIELKI TYDZIEŃ i WIELKANOC w dobie pandemii. Są kościelne wytyczne - Zdjęcie główne

Hierarchowie apelują o organizowanie święcenia pokarmów poza kościelnymi murami. | foto Grzegorz Lipiec

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiemy już jak będą wyglądały kościelne uroczystości podczas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy na Podkarpaciu. Sprawdź różnice.

Tak jak rok temu Wielki Tydzień i Wielkanoc będą nam upływały pod znakiem lockdownu i obostrzeń sanitarnych. Sprawdziliśmy jakie są wytyczne na ten czas w Archidiecezji Przemyskiej, Diecezji Rzeszowskiej oraz Diecezji Sandomierskiej.

CZYTAJ TAKŻE:

ARCHIDIECEZJA PRZEMYSKA

W zaleceniach dotyczących Niedzieli Palmowej możemy przeczytać, że jest możliwość procesyjnego przejścia z palmami od drzwi kościoła do prezbiterium kapłana i asysty z reprezentacją wiernych.

W Wielki Czwartek o godz. 10 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu będzie miała miejsce celebracja Mszy Krzyżma z błogosławieństwem olejów św. i poświęceniem Krzyżma. Wezmą w niej udział księża dziekani (lub ich przedstawiciele). Obecni kapłani w imieniu całego duchowieństwa odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Eucharystia będzie transmitowana przez Radio FARA. Zachęca się całe prezbiterium Archidiecezji Przemyskiej do duchowej łączności z celebracją w Archikatedrze.

W okresie pandemii, w tym dniu kapłanom wyjątkowo zezwala się na odprawienie mszy świętych bez udziału ludzi, jeśli zachodzi taka konieczność. Obrzęd obmycia nóg, który zawsze jest opcjonalny, należy w tym roku pominąć.

Wielki Piątek: podczas adoracji Krzyża Świętego, tylko przewodniczący liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali mogą adorować Krzyż Święty przez przyklęknięcie lub skłon z zachowaniem odpowiedniej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez całowanie i dotykanie krzyża.

Archidiecezja Przemyska informuje, że tradycyjne błogosławieństwo pokarmów może się odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nie precyzuje, czy w kościele, czy na zewnątrz.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, przed pierwszą Mszą świętą poranną może odbyć się skromna procesja rezurekcyjna, z zachowaniem przepisów Mszału i pod warunkiem przestrzegania przepisów i ograniczeń dotyczących liczby i dystansu wiernych.

ZOBACZ TAKŻE

DIECEZJA RZESZOWSKA

W Niedzielę Palmową zaleca się użycie uproszczonej formy obrzędów "Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy" bez procesji z palmami poza kościołem.

W Wielki Czwartek Mszę Krzyżma w katedrze rzeszowskiej będą sprawować tylko dziekani lub wicedziekani, księża pracujący w instytucjach diecezjalnych oraz księża przeżywający w 2021 r. srebrny lub złoty jubileusz kapłaństwa, a nie jak dotychczas wszyscy księża z diecezji. Nie będzie również tradycyjnej pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza i scholi do katedry

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd obmycia nóg.

W Wielki Piątek w Liturgii Męki Pańskiej podczas adoracji Krzyża Świętego tylko przewodniczący liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali mogą adorować Krzyż Święty przez przyklęknięcie lub skłon z zachowaniem odpowiedniej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez całowanie i dotykanie krzyża.

Osoby odprawiające dziewięć pierwszych piątków miesiąca (w kwietniu wypada w Wielki Piątek), które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają w ten sposób pierwszopiątkowej praktyki i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu. Należy też wydłużyć czas otwarcia świątyń dla wiernych.

Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę zaleca się urządzać na placach przykościelnym lub w innych stosownych miejscach na zewnątrz, a nie wewnątrz kościołów. Należy przypominać uczestnikom błogosławieństwa o zachowaniu odpowiedniego odstępu i obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

Procesje rezurekcyjne po Wigilii Paschalnej albo w poranek wielkanocny mogą się odbywać tylko na terenie kościelnym.

DIECEZJA SANDOMIERSKA

Zalecenia z Diecezji Sandomierskiej są podobne do tych przedstawionych wyżej. Postanowiliśmy zatem wskazać różnice.

Zaleca się, aby tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych organizowane było w małych grupach i z większą częstotliwością na terenie przykościelnym, z zachowaniem przepisowych odstępów pomiędzy wiernymi. Mogą oni także sami odmówić modlitwę błogosławieństwa pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym, jak w roku ubiegłym.

Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej mają się odbyć wewnątrz świątyni. Zamiast ogniska służącego do pobłogosławienia ognia, można użyć świecy lub znicza. W czasie "Liturgii chrzcielnej" nie ma pokropienia wiernych wodą święconą.

W Niedzielę Zmartwychwstania należy rozważyć zwiększenie ilości mszy świętych odprawianych w kościele parafialnym oraz w kościołach filialnych czy rektoralnych

Jednocześnie hierarchowie przypominają o obowiązującej dyspensie od uczestnictwa w kościelnych nabożeństwach. Zachęcają także proboszczów do prowadzenia transmisji mszy świętych w internecie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy