Reklama

Reklama

Tak ma wyglądać Wielki Tydzień i Wielkanoc w kościołach. Są pierwsze wytyczne [WIDEO]

Opublikowano: 23 marca 2021 08:11
Autor:

Tak ma wyglądać Wielki Tydzień i Wielkanoc w kościołach. Są pierwsze wytyczne [WIDEO] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za kilka dni rozpocznie się Wielki Tydzień. Jak Wielkanoc będzie wyglądała w kościołach w rzeczywistości kolejnej fali pandemii koronawirusa? Biskupi otrzymali już wytyczne.

Czy przy tak szybkim wzroście zakażeń koronawirusem należy się zastanowić nad zamknięciem kościołów? Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznaje, że trudno jest to sobie wyobrazić w naszej tradycji. Cały czas jednak pojawiają się głosy, aby w obliczu trzeciej fali pandemii poważnie się nad tym zastanowić.

CZYTAJ TAKŻE:

POLICJA NA MSZY ŚWIĘTEJ! WEZWANA ABY PRZELICZYĆ WIERNYCH!>>

Kościół przygotowuje się do Wielkiego Tygodnia, a biskupi już otrzymali wytyczne przygotowane przez Komisję do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Według informacji zebranych przez portal rp.pl duchowni mają zwracać uwagę na zasady sanitarne: liczba wiernych w świątyni, dezynfekcja dłoni. W trakcie Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek należy zrezygnować z tradycyjnego obmycia nóg, a w Wielki Piątek z powszechnego całowania krzyża przez wiernych i duchownych - zrobi to tylko kapłana odprawiającego liturgię.

Konferencja Episkopatu Polski zachęca, aby procesje w Niedzielę Palmową, droga krzyżowa w Wielki Piątek oraz rezurekcje w pierwszy dzień świąt ograniczyć tylko do asysty - wierni powinni pozostać na swoich miejscach.

RÓŻNE PODEJŚCIA

Na Podkarpaciu żadna z diecezji jeszcze nie podjęła decyzji jak szczegółowo ma wyglądać Wielki Tydzień. Wszystkiego powinniśmy się dowiedzieć w ciągu najbliższych kilku dni.

Sygnały z kraju wskazują na różne podejście kościelnych hierarchów. W archidiecezji katowickiej nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów - wierni będą zachęcani do uroczystej modlitwy z błogosławieństwem potraw na wielkanocnym stole w gronie rodzinnym. Z kolei w diecezji legnickiej decyzja ma być po stronie proboszczów.

CZYTAJ TAKŻE:

HIT! KSIĄDZ NA FURMANCE ŚWIĘCI POKARMY>>

Ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie przypomina, że trwa dyspensa dla wiernych od uczestnictwa w mszach świętych, która obejmuje wszystkich wiernych. Taki jest stan faktyczny zarówno w diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej oraz archidiecezji przemyskiej.

TAK BYŁO ROK TEMU

W 2020 roku święta zostały całkowicie storpedowane przez pandemię koronawirusa. W kościołach było pusto, a święcenie pokarmów odbywało się często w taki sposób jak na filmie poniżej.

KOŚCIELNE OBOSTRZENIA

W kościołach obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

ZOBACZ TAKŻE:

WIELKANOC Z LIMITEM GOŚCI?>>

Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    sas

    Przecież w poprzednim roku kościoły były prawie zamknięte przy kilkuset zakażaniach. Uroczystości w święta Wielkanocne były ograniczone, poświęcić pokarmy można było w domu. A teraz, gdy syutacja jest o wiele gorsza to trzeba chronić przede wszystkim ludzi i tak zorganizować, aby nie było dalszych zakażeń.

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    pisowierny

    W tym roku Chrystus nie zmartwychstanie.Minister zdrowia nie wydał pozwolenia.