reklama

Uroczystości w Przecławiu. Rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Kozioł

Uroczystości w Przecławiu. Rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
82
zdjęć

Uroczystości 3 Maja w Przecławiu. | foto Agata Kozioł

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościUroczystości 3 Maja odbyły się na przecławskim rynku. Msza święta w kościele parafialnym była rozpoczęciem tego ważnego wydarzenia.
reklama

234 lata temu uchwalona została - jako pierwsza w Europie i druga na świecie - Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Tegoroczne  obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminie Przecław rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. WNMP w Przecławiu o godz.11:00. 
 
 
Po uroczystym nabożeństwie  nastąpił przemarsz na Rynek w Przecławiu z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Gminy Przecław oraz pocztów sztandarowych szkół podstawowych i jednostek OSP z terenu Gminy Przecław.
Na placu  wspólne odśpiewano Hymn Państwowy.
 
Pogoda  dopisała i wielu Mieszkańców zgromadziło się na Przecławskim Rynku. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej wim. Jana Pawła II w Dobryninie oraz Młodzieżowa Orkiestra Gminy Przecław.
Organizatorami  wydarzenia byli: Gmina Przecław, Dom Kultury w Przecławiu
 
Partnerami byli: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu, Młodzieżowa Orkiestra Gminy Przecław, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dobryninie.
 
Organizatorzy dziękują wszystkim przybyłym za przyłączenie się do wspólnego świętowania.
 
3 maja to w Polsce to rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Dokument prawny reformował i regulował władzę państwową, narzucał jej trójpodział, nadawał prawa obywatelom, znosił libetum veto, wolną elekcję.
 
„Dzień trzeci maja, jest świętem rocznicy Konstytucji 1791r. ustanowia się w całej Rzeczypospolitej Polskiej jako uroczyste święto po wieczne czasy” – pisano w jednomyślnie przyjętej ustawie oficjalnie wprowadzającej pierwsze w polskiej historii święto narodowe/.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo