reklama

Umowa na renowację Pałacu Myśliwskiego w Julinie podpisana. Co i kiedy zmieni się w tym miejscu? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

Umowa na renowację Pałacu Myśliwskiego w Julinie podpisana. Co i kiedy zmieni się w tym miejscu? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

Pałac Myśliwski w Julinie | foto Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZapowiedzi dotyczące wsparcia finansowego na renowację Pałacu Myśliwskiego w Julinie stały się faktem. Na odnowienie wyjątkowego podkarpackiego zabytku zostanie przeznaczone łącznie ponad 42,4 miliona złotych. Co się tam zmieni?
reklama

Od 30 lat Pałac Myśliwski Potockich w Julinie w powiecie łańcuckim (część wsi Wydrze w gminie Rakszawa) można było oglądać wyłącznie z zewnątrz. Obiekt zachwyca swoją bryłą, jednak zarządzający całym zespołem pałacowym Muzeum Zamek w Łańcucie nie zdołało aż do tej pory pozyskać wystarczających funduszy na remont. Z tego powodu pojawiły się obawy, że unikatowy w skali kraju pałac zbudowany w stylu tyrolsko-szwajcarskim, zacznie popadać w ruinę.

Już kilka miesięcy temu pojawiły się jednak bardziej pozytywne wieści dotyczące przyszłości zabytku. Na pałac miały się znaleźć pieniądze pochodzące z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027. Wysokość dofinansowania wynosi 26,5 miliona złotych.

W poniedziałek umowę w sprawie renowacji julińskiego pałacyku podpisali marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz dyrektor Muzeum Zamek w Łańcucie dr Piotr Szopa.

reklama

Pałac Myśliwski w Julinie to wielkie dziedzictwo kulturowe, dlatego z wielką radością podpisujemy tę umowę. Wiemy o tym, że od wielu lat poszukiwano środków na ten projekt, dlatego cieszę się, że podpisaliśmy dokument zapewniający dofinansowanie. W obiekcie zostanie zlokalizowane Muzeum Kultury Leśnej, które zaprezentuje bogate zbiory związane z myślistwem i leśnictwem. Mam nadzieję, że Pałac zostanie wkrótce udostępniony szerszej publiczności, by przypominał wszystkim zwiedzającym o lokalnej tradycji

- powiedział podczas podpisywania umowy marszałek Ortyl. Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że odrestaurowany Pałac Myśliwski w Julinie będzie stanowił wzbogacenie oferty kulturalnej i turystycznej Podkarpacia.

Warto wspomnień, że pałacyk należał do dóbr rodu Potockich, którzy byli także dawnymi właścicielami Zamku w Łańcucie. Miejsce to było symbolem bogactwa, a także lokalizacją wypoczynkową dla polskiej szlachty. Było jednocześnie ważnym elementem tutejszej kultury łowieckiej, ponieważ w lasach pod Julinem organizowano słynne na całą Polskę polowania.

reklama

Wielu mieszkańców postulowało, aby przywrócić Pałac Myśliwski do dawnej świetności. To miejsce powinno pokazywać bogactwo kultury leśnej i łowieckiej. Chcemy, aby pałac stał się wizytówką naszego regionu, prezentując bogactwo kultury leśnej i łowieckiej oraz przyciągając turystów z całej Polski i zagranicy

- zaznaczył dyrektor łańcuckiego zamku, Piotr Szopa.

Co zmieni się w tym miejscu? Według zapowiedzi samorządu, część pomieszczeń na parterze i piętrze zostanie przebudowana i wzmocniona. Wyremontowana zostanie również konstrukcja stropów i więźby dachowej, przebudowane zostaną też wewnętrzne oraz zewnętrzne instalacje sanitarne i elektryczne. Kwota dofinansowania pozwoli również na zakup potrzebnego sprzętu i mebli. Możliwa będzie również aranżacja wystawy w ramach Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa, a także konserwacja zabytków, w tym zastawy stołowej, obrazów i trofeów łowieckich.

reklama

Według zapowiedzi Zarządu Województwa Podkarpackiego, prawdopodobne rozpoczęcie prac jest planowane na jesień tego roku. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to z kolei czerwiec 2027 roku. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 42,4 mln zł, z czego 26,5 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo