Jak rozróżnić grzyb jadalny od trującego? Na to nie ma żadnych prostych rad. Zdarza się, że grzyby o przyjemnym zapachu są śmiertelnie niebezpieczne (muchomor sromotnikowy), są za to takie, które nie wyglądają apetycznie, ale są to grzyby jadalne. Tak samo nie patrzmy na to, czy grzyby są podjadane przez owady. Mamy w polskich lasach 200 gatunków grzybów trujących, z kolei grzybów jadalnych jest 1300 gatunków (do obrotu dopuszczonych jest ponad czterdzieści - reguluje to rozporządzenie ministra zdrowia).
CZYTAJ TAKŻE: CO JEST NA DNIE JEZIORA SOLIŃSKIEGO?
Specjalnie dla naszych Czytelników znaleźliśmy kilka przykładów grzybów jadalnych i trujących.
I jak myślicie to jest grzyb trujący, czy może jadalny? Tak, możecie go śmiało zrywać, bo to czubajka kania.
Kolejny grzyb z cyklu których możecie zbierać - miły zapach, idealny do suszenia - kolczak obłączasty.
Nie radzimy kosztować gołąbka wymiotnego.
Wygląda dziwnie, ale w teorii możesz go zjeść. Smardz jadalny do 2014 roku był pod ścisłą ochroną, obecnie jest pod ochroną częściową: nie zbieraj go poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz terenami zieleni.
Wygląda apetycznie i przypomina jadalny grzyb, ale nie... to lisówka pomarańczowa. Uważana jest za grzyb niejadalny. Zawiera arabitol i zjedzona w większych ilościach może u niektórych spowodować zaburzenia trawienne z objawami charakterystycznymi dla zatrucia gastrycznego.
Na koniec krowiak podwinięty - to trując grzyb, którego zostawmy w lesie.
Oczywiście to tylko ułamek tego co można znaleźć w lasach. Uważajmy i jeśli nie jesteś pewny swojego znaleziska to zawsze możesz odszukać je w atlasie grzybów, albo zapytaj kogoś bardziej doświadczonego.
Życzymy pełnych koszyków i czekamy na zdjęcia Waszych pięknych okazów. Wyślij zdjęcia na naszym Facebooku - FACEBOOK KORSO24.PL
Możesz też wysłać zdjęcia z opisem gdzie zostały znalezione na maila grzegorz.lipiec@korso.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.