reklama

Szokujące znalezisko w Korczowej. Przewoziły futra z rysia i wilka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Szokujące znalezisko w Korczowej. Przewoziły futra z rysia i wilka - Zdjęcie główne

Celnicy zatrzymali nielegalne futra z chronionych zwierząt | foto Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościFunkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w Korczowej dokonali niecodziennego odkrycia podczas rutynowej kontroli granicznej. W bagażach podróżnych znaleźli futra wykonane ze skór chronionych gatunków zwierząt. Przemytnicy próbowali przewieźć przez granicę wyroby z rysia rudego i wilka szarego.
reklama

Służba Celno-Skarbowa z podkarpackiej KAS systematycznie wykrywa próby przemytu wyrobów z chronionych gatunków zwierząt. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych dni stycznia funkcjonariusze udaremnili trzy próby nielegalnego przewozu futer przez granicę.

Seria nielegalnych prób przemytu

Podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze znaleźli futro ze skóry rysia rudego.

W jednym z samochodów osobowych wykryli futro wykonane ze skóry rysia rudego (Lynx rufus). Przewożąca je kobieta nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów

reklama

- poinformowała podkom. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.


foto Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie/ Futra z chronionych zwierząt w Korczowej

Kolejne próby przemytu

Na tym samym przejściu granicznym służby zatrzymały kolejną, podobną przesyłkę. Również w tym przypadku obywatelka Ukrainy próbowała przewieźć futro z rysia bez wymaganych dokumentów.

reklama

Kolejne, nielegalne futro ze skóry wilka szarego (Canis lupus), wykryte zostało podczas kontroli autokaru kursowego, który jechał ze Lwowa do Krakowa

- dodaje podkom. Edyta Chabowska.

Statystyki budzą niepokój

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na Podkarpaciu od początku 2024 r. wykryli już kilkadziesiąt przypadków przemytu chronionych gatunków. Łącznie zabezpieczyli ponad 5700 okazów roślin i zwierząt. Wśród nich znalazły się nie tylko futra z chronionych zwierząt, ale również koralowce, wyroby z morsa czy żywe okazy egzotycznych zwierząt.

reklama

Wymagane zezwolenia

Transport okazów CITES przez granicę Unii Europejskiej wymaga specjalnych zezwoleń i świadectw. Dokumenty te wydają odpowiednie organy administracyjne państw, z których pochodzą lub do których trafiają chronione okazy. W przypadku braku takich pozwoleń, służby celne konfiskują nielegalnie przewożone przedmioty.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo