reklama

Święto Wojska Polskiego na Podkarpaciu. Zobaczcie co działo się w Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu, Dębicy i Jaśle [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Jasła / Adam Lampart / UM Rzeszowa

Święto Wojska Polskiego na Podkarpaciu. Zobaczcie co działo się w Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu, Dębicy i Jaśle [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
36
zdjęć

Święto Wojska Polskiego na Podkarpaciu | foto Urząd Miasta Jasła / Adam Lampart / UM Rzeszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości15 sierpnia w całym kraju trwało Święto Wojska Polskiego. Choć centralne obchody odbyły się oczywiście w Warszawie, to sporo działo się także na Podkarpaciu. Wojskowe świętowanie miało miejsce zarówno w Rzeszowie, jak i m.in. w Krośnie, Tarnobrzegu, Dębicy i Jaśle. Zobaczcie co się tam działo!
reklama

15 sierpnia przypada święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. 11 marca 2022 r. zastąpioną ją ustawą o obronie Ojczyzny. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w stolicy naszego kraju, czyli Warszawie. Uroczystości przebiegały także w stolicy Podkarpacia, czyli Rzeszowie. O godz. 9:30 w Kościele Garnizonowym (przy ul. Reformackiej) odbyła się msza święta. Następnie w okolicach godz. 10:20 przed tablicami pamiątkowymi umieszczonymi na murach świątyni odbył się uroczysty apel. Nie brakowało także przemówień okolicznościowych, aktu wręczenia odznaczeń i wyróżnień, apelu pamięci i salwy honorowej oraz złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.

reklama

Uroczystości wojskowe miały miejsce też w Tarnobrzegu, a dokładnie na dziedzińcu Zamku Tarnowskich. Właśnie tam upamiętniona została 104. rocznica Cudu nad Wisłą, a także fakt, że w obronie kraju walczyli wówczas mieszkańcy Tarnobrzega i okolic, tzw. Ochotnicy Dzikowscy. Z okazji wspomnienia tego wydarzenia o godz. 16:00 rozegrano bieg „Dzieci dla Ochotników Dzikowskich 1920” na dystansie 1920 metrów, a o godz. 17:00 oficjele złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą nazwiska wszystkich 53 Ochotników Dzikowskich 1920 r. Ponadto odsłonięta została tablica upamiętniająca Artura hr. Tarnowskiego i Jana A. hr. Tarnowskiego.

Sporo działo się także w Stalowej Woli. Jak podkreślił prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, Święto Wojska Polskiego to szczególny moment i czas, w którym warto podziękować żołnierzom za ich oddanie i poświęcenie. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Wojska Polskiego i Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Konkatedralnej. Następnie, o godzinie 17:00, od Bazyliki Konkatedralnej na Plac Piłsudskiego wyruszyła defilada z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego - Garnizon Nisko, Mażoretek "Różanki" oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Oficjalne uroczystości wojskowe kontynuowano na Placu Piłsudskiego o godzinie 17:30.

reklama

Dodatkowo, w godzinach od 16:00 do 19:00, Plac Piłsudskiego zamienił się w wielką wystawę sprzętu wojskowego. Zwiedzający mogli zobaczyć najnowsze osiągnięcia techniki wojskowej produkowanej przez HSW S.A., a także sprzęt używany przez Garnizon Nisko. Przygotowane były również stoiska promocyjne różnych formacji wojskowych, prezentujące mundury, broń oraz inne elementy wyposażenia.

Na wojskowe świętowanie zaprosił także burmistrz Miasta Sanoka, a także dowódca 35. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku. Uroczystości w Sanoku wystartowały o godz. 11:00, kiedy to rozpoczęła się msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie kompania wojska przemaszerowała na plac św. Jana, gdzie przed pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej odbył się apel poległych, salwa honorowa i złożone zostały znicze oraz kwiaty.

reklama

Święto Wojska Polskiego odbyło się również w Nisku. O godz. 12:00 w Sanktuarium św. Józefa rozpoczęła się msza święta, a następnie wojskowi wraz z przybyłymi gośćmi przemaszerowali na Plac Wolności. Tam odbył się apel pamięci, salwa honorową oraz złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich.

Huczne świętowanie zapowiadało się także w Dębicy, a dokładnie w Parku przy Muzeum Regionalnym. Tradycyjnie w Święto Wojska Polskiego przed dębicką publicznością wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta. W tym roku utwory legionowe, partyzanckie i współczesne pieśni patriotyczne muzycy zaprezentowali w Parku przy Muzeum Regionalnym. Koncertowi towarzyszył piknik bezpieczeństwa, w ramach którego przeprowadzona została gra terenowa. Dodatkowo swoje stoiska przygotowały m.in. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu oraz 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo