O niebezpieczeństwach związanych z suszą hydrologiczną panującą na Podkarpaciu już na początku sierpnia ostrzegał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Komunikat ostrzegawczy dotyczył głównie zlewni położonych we wschodniej części Podkarpacia.
Aktualnie większość rzek na terenie województwa znajduje się w strefie stanów niskich. Utrzymywanie się takiej sytuacji meteorologicznej będzie powodować dalsze obniżanie się poziomu wody w rzekach. Wysokie temperatury powietrza i brak opadów deszczu wpływają niekorzystnie na zawartość tlenu w wodach powierzchniowych, co może być przyczyną wystąpienia zjawiska śnięcia ryb. W przypadku niekorzystnych warunków hydrologicznych wprowadzanie ścieków do wód może znacząco pogorszyć ich parametry jakościowe
- przekazał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Jak podkreśla WIOŚ w Rzeszowie, za zapewnienie warunków do przestrzegania przepisów o ochronie środowiska i sprawować nad nich kontroli, odpowiadają organy samorządu terytorialnego. Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Sławomir Krygowski, zaapelował więc do władz samorządowych o wzmocnienie nadzoru nad pozbywaniem się nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości oraz nad funkcjonowaniem instalacji oczyszczających ścieki. W przypadku obniżonej zawartości tlenu w wodach, przy zanieczyszczeniu wód istnieje ryzyko wystąpienia skażenia środowiska.
Na apel WIOŚ zareagowali już samorządowcy. W ostatnich dniach burmistrz miasta Przeworska, Leszek Kisiel.
W związku z otrzymaną informacją od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie o aktualnej sytuacji hydrologicznej na terenie województwa podkarpackiego, wskazującej na wystąpienie tzw. suszy hydrologicznej w zlewniach położonych we wschodniej części województwa, w tym znacznym wzrostem zużycia wody pobieranej z sieci, Burmistrz Miasta Przeworska apeluje o racjonalne i odpowiedzialne gospodarowanie wodą dostarczaną siecią wodociągową. Korzystający z wody powinni wykorzystywać ją przede wszystkim do celów spożywczych i socjalnych. Należy ograniczyć wykorzystywanie wody do podlewania ogródków, trawników i mycia aut. Intensywny pobór wody może powodować spadki ciśnień w sieci wodociągowej lub prowadzić do braku dostawy wody
- zaapelował burmistrz miasta Przeworsk.
Komunikaty w sprawie suszy hydrologicznej na Podkarpaciu wydała także m.in. gmina Cisna (pow. leski).
W związku z zagrażającą suszą hydrologiczną, niskim stanem wód na ujęciach oraz nagłym wzrostem zużycia wody pobieranej z sieci wodociągowej Gmina Cisna apeluje do mieszkańców o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą. Prosimy o niewykorzystywanie wody z sieci wodociągowej do napełniania basenów, podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych, mycia samochodów i innych celów gospodarczych
- czytamy.
Wśród terenów aktualnie zagrożonych suszą hydrologiczną są okolice: Stalowej Woli, Niska, Rudnika nad Sanem, Nowej Sarzyny, Leżajska, Sokołowa Małopolskiego, Sieniawy, Przeworska, Jarosławia, Radymna, Dukli i Jasła. Dotyczy to zlewni niekontrolowanych rzek: San, Trzebośnica, Wisłok, Wiar, Jasiołka i Ropa.
Mapa województwa podkarpackiego z uwzględnieniem terenów zagrożonych suszą hydrologiczną (zaznaczono kolorem szarym / źródło: IMGW).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.