Reklama

STAN WYJĄTKOWY stał się faktem! Pierwsza taka sytuacja od 40 lat!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jakub Szymczuk

STAN WYJĄTKOWY stał się faktem! Pierwsza taka sytuacja od 40 lat! - Zdjęcie główne

Andrzej Duda | foto Jakub Szymczuk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent RP Andrzej Duda pozytywnie rozpatrzył wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim i złożył podpis pod rozporządzeniem. Co to oznacza?

Wniosek o ustanowienie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie województw podlaskiego i lubelskiego jest pierwszą oficjalną propozycją wprowadzenia w kraju jednego z trzech rodzajów stanu nadzwyczajnego od 1981 r., kiedy to ogłoszono stan wojenny. Przez 40 lat władze kraju unikały podjęcia takie decyzji. 

CZYTAJ TAKŻE:

Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 30 dni i dotyczy 183 miejscowości (115 - województwo podlaskie i 68 - województwo lubelskie) bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią i będzie miał głębokość do 3 kilometrów.

Co zawiera rozporządzenie podpisane przez Prezydenta RP:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
 

Zgodnie z artykułem 231 Konstytucji, Sejm rozpatruje niezwłocznie rozporządzenie Prezydenta RP o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Prezydent przedstawia je Sejmowi w ciągu 48 godzin od podpisania. Jak na razie tylko Lewica jasno wskazała, że złoży wniosek o uchylenie tego rozporządzenia. Wiele wskazuje na to, że Konfederacja będzie głosować "za". Nie wiadomo co zrobi Kukiz'15, Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć. Komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Ylva Johansson oświadczyła w piątek, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest kwestią migracji, ale częścią agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji UE.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy