Reklama

Rzeszowski Budżet Obywatelski. Czy Rzeszów „odzyska” symbol miasta?

Opublikowano:
Autor:

Rzeszowski Budżet Obywatelski. Czy Rzeszów „odzyska” symbol miasta?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 30 września mija termin zgłaszania zadań do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 roku. Jedno ze zgłoszeń dotyczy odzyskania i rewitalizacji Pomnika Czynu Rewolucyjnego, który aktualnie należy do klasztoru oo. Bernardynów w Rzeszowie.

Symbol Rzeszowa przyciąga wzrok jedynie z daleka. Każdy kolejny krok w jego stronę ukazuje nam skale zaniedbać – głównie estetycznych. Przypomnijmy, że w 2006 roku zgodnie z uchwałą ówczesnej Rady Miasta pomnik został oddany za bezcen.   Od tego czasu właściciele pomnika nie dbają o jego wygląd. 

O odzyskanie pomnika chce powalczyć Irena Paterek z kolektywu Dębu Fredry. Chce, aby miasto wykupiło działkę od ojców Bernardynów i zadbało o odpowiednią prezencję. Projekt został zgłoszony w I kategorii, gdzie maksymalne dofinansowanie projektu może wynieść nawet 2 mln zł.

- Pomnik w jakim stanie jest każdy widzi. W ramach tej kwoty miasto mogłoby odzyskać działkę. Wiem, że w radzie miasta jest wiele osób, które chcą odzyskać pomnik. 


- tłumaczy Irena Paterek. 

Projekt bez szans na powodzenie?


CZYTAJ TAKŻE: Odmulanie zalewu zawieszone. Wody Polskie zrywają umowę z wykonawcą!


W stosunku to propozycji pojawia się jednak kilka zastrzeżeń. Główna z nich dotyczy regulaminu, zgodnie z którym w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim powinny się znaleźć projekty, które będą realizowane na terenie miasta, a jak wiadomo pomnik na nim nie leży. Warto również podkreślić, że pomnik mógłby zostać sprzedany miastu jedynie w przypadku, gdy Bernardyni wyrazili by na to zgodę.Czy zatem projekt ma szanse powodzenia?

- Myślę, że nie. Można zgłaszać projekty, które dotyczą miasta. Teraz nie jesteśmy właścicielami tego terenu. Może ten projekt nie przejść weryfikacji. 


- tłumaczy Robert Walawender, radny i członek komisji RBO 2021.

Weryfikacja wniosków do tegorocznego RBO odbędzie się od 1 do 9 października 2020 r. 12 października poznamy listę projektów dopuszczonych do glosowania. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE