Prezydent Tarnobrzega Łukasz Nowak w rozmowie z Telewizją TVL został zapytany o inwestycje w sporcie, a także kontynuacje projektów zapoczątkowanych przez byłego już włodarza miasta Dariusza Bożka. - Dobre inwestycje na pewno będą kontynuowane. Wszystkie projekty są analizowane i już mogę powiedzieć, że niektóre wymagają pewnej korekty - zapowiedział Łukasz Nowak. O czym mowa? Okazuje się, że zmian wymaga projekt budowy drugiej mariny nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
- Program z którego poprzednicy chcieli zdobyć pieniądze na budowę ma takie obostrzenia, że nie pozwalają czerpać zysków. Te środki można przeznaczyć na inne placówki - wskazał Nowak.
Co dalej z Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich?
Przy Lesie Zwierzynieckim trwa budowa Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich. ZOBACZ WIZUALIZACJĘ - KLIKNIJ TUTAJJakie prace są przewidziane w pierwszym etapie?
- budowa boiska sportowego o nawierzchni z trawy sztucznej o wym. 74,0 x 115,0 m,
- wykonanie drenażu boiska z odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej,
- wykonanie oświetlenia boiska (system oświetleniowy składający się z 6 masztów o natężeniu oświetlenia – 500 luksów)
- wykonanie ogrodzenia boiska (wys. 4,00 m)
- montaż wyposażenia boiska: bramki, piłkochwyty (wys. 6,00 m), wiaty dla zawodników rezerwowych, zakup urządzenia wielofunkcyjnego do czyszczenia i konserwacji nawierzchni z trawy syntetycznej,
- budowa szczelnego zbiornika podziemnego na wody opadowe,
- chodniki, droga manewrowa,
- przebudowa istniejącego ogrodzenia w zakresie dojazdowej drogi manewrowej.
Zamówienie jest realizowane przez firmę budowlaną SKOBUD Sp. z o.o. w ramach programu Rządowego Funduszu "Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych" a jego koszt to 5 870 052,00 zł. Firma ma 384 dni na realizację pierwszego etapu. Czy i ta inwestycja jest w jakiś sposób zagrożona?
- Pierwszy etap jest w trakcie realizacji. Najprawdopodobniej nie będzie już środków z Polskiego Ładu. Nie jestem zwolennikiem pozostawiania inwestycji na pierwszym etapie, bo za każdym razem będziemy szukać innych środków finansowania. Będziemy szukać możliwości finansowania kolejnych etapów - dodał prezydent Tarnobrzega na antenie TVL. - W pierwszym etapie nie ma balonu, który rozwiązuje kłopot z trenigami drużyn piłkarskich w okresie zimy.
Kolejne etapy
Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tarnobrzegu to gigantyczne przedsięwzięcie. Drugi etap to pneumatyczne zadaszenie boiska, z możliwością demontażu. Pneumatyczna hala zostanie wyposażona w oświetlenie i system ogrzewania. W planach jest budowa kompleksu boisk, w tym kilku do piłki nożnej, do hokeja na trawie i siatkówki plażowej, zadaszenie kortów tenisowych, budowę stadionu lekkoatletycznego oraz siłowni zewnętrznych. Pomyślano także o infrastrukturze towarzyszącej, o parkingu, trybunach, zapleczu szatniowym. W planach jest także hotel dla 52 osób.W centralnej części Centrum zaprojektowano piętrowy budynek szatniowo-hotelowy. W budynku ma powstać zaplecze treningowe z sześcioma szatniami z natryskami oraz pomieszczeniami na sprzęt sportowy. W tej części uwzględniono także pomieszczenia dla trenerów i sędziów oraz salę wielofunkcyjną. Z kolei w części hotelowej na parterze zlokalizowano hol z recepcją oraz salę restauracyjną z zapleczem kuchennym. Pomyślano też o pomieszczeniach gospodarczo-garażowych, technicznych oraz toaletach ogólnych dostępnych od zewnątrz. Na piętrze zaprojektowano 26 pokoi hotelowych 2-osobowych. W budynku znalazły się także pomieszczenia biurowe wraz z salą wielofunkcyjną (konferencyjną) oraz zapleczem socjalnym. Są tam także pomieszczenia do ćwiczeń (dwie sale sportów siłowych oraz dwie sale fitness).
Wybudowane mają zostać trybuny. Przy boisku głównym kryta na około 800 widzów oraz dodatkowa dla gości na około 50 widzów, przy jednym z boisk treningowych na około 300 widzów.
W planach jest wybudowanie boiska z nawierzchnią z trawy naturalnej wewnątrz areny lekkoatletycznej z kompleksem urządzeń lekkoatletycznych, z bieżnią okrężną 4-torową i prostą 6-torową (możliwe konkurencje do rozgrywania: biegi na różnych dystansach, z przeszkodami, przez płotki, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut młotem, rzut dyskiem, skok w dal i trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce). Stadion ma być oświetlony.
Całość to ponad 64 tysiące metrów kwadratowych. Szacunkowy koszt realizacji takiej inwestycji w 2021 roku wynosił ponad 36 mln 600 tys. zł brutto.
Sprawdź całą rozmowę:
Komentarze (0)