Reklama

Prezydenci dwunastu miast chcą pomóc afgańskim imigrantom. Wśród nich jest Konrad Fijołek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prezydenci dwunastu miast chcą pomóc afgańskim imigrantom. Wśród nich jest Konrad Fijołek - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i 11 innych samorządowców największych polskich miast wojewódzkich, zrzeszonych w ramach Unii Metropolii Polski, chcą współpracować z Radą Ministrów i w ten sposób pomóc Afgańczykom.

Gotowość do współpracy z polskim rządem, wobec kryzysu imigranckiego, którego zaczyna doświadczać nasz kraj, wyraziło dwunastu prezydentów polskich miast wojewódzkich. Wśród nich jest prezydent stolicy Podkarpacia Konrad Fijołek. Samorządowcy oczekują "realizacji zadań z uwzględnieniem zasad ustrojowych, regulujących podział kompetencji pomiędzy samorządem a administracją rządową". 

- W ostatnim czasie wszyscy mierzymy się z nagłą i niebezpieczną sytuacją, w której znaleźli się obywatele Afganistanu zmuszeni do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Jak dotychczas, my – prezydenci miast UMP deklarujemy gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie.

- napisano w Stanowisku Unii Metropolii Polskich, które trafiło do naszej redakcji. 

- Od wielu lat, w tematach związanych z kolejnymi kryzysami migracyjnymi, podtrzymujemy wolę współpracy z administracją rządową i organizacjami społecznymi. Wyraziliśmy ją m.in. w 2015 roku w stanowisku dotyczącym relokacji i przesiedleń uchodźców, w 2017 roku w deklaracji o współdziałaniu w dziedzinie migracji czy w 2020 roku – w apelu na temat wsparcia ofiar pożaru obozu w Morii. Deklaracje są nadal aktualne, szczególnie w dobie kryzysu humanitarnego w Afganistanie.
Z całą odpowiedzialnością powtarzamy, że realizacja zarówno systemowych, jak i doraźnych form pomocy cudzoziemcom nie jest możliwa bez decyzji na poziomie rządowym.
Konkretny udział samorządów w realizacji zadań musi być ustalony z uwzględnieniem zasad ustrojowych, regulujących podział kompetencji pomiędzy samorządem a administracją rządową.

- czytamy dalej.

Samorządowcy oczekują pierwszego kroku od Rady Ministrów. Wskazują na konieczność przygotowania konkretnych rozwiązań prawnych, określenia zasad współfinansowania i modelu funkcjonowania samej pomocy.

- Dopiero po uzgodnieniu zasad i zakresu współpracy, miasta Unii Metropolii Polskich będą mogły szczegółowo określić skalę swojego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Afganistanu.

- piszą prezydenci.

Wydane w poniedziałek 23 sierpnia stanowisko 12 polskich metropolii to odpowiedź na sytuację na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od ponad dwóch tygodni przebywa grupa kilkunastu uchodźców z Afganistanu. Skala problemu może się jednak pogłębiać, wobec napiętej i niestabilnej sytuacji w Afganistanie i w całym regionie Bliskiego Wschodu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy