Reklama

Reklama

Prezydenci dwunastu miast chcą pomóc afgańskim imigrantom. Wśród nich jest Konrad Fijołek

Opublikowano: pon, 23 sie 2021 12:41
Autor:

Prezydenci dwunastu miast chcą pomóc afgańskim imigrantom. Wśród nich jest Konrad Fijołek - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i 11 innych samorządowców największych polskich miast wojewódzkich, zrzeszonych w ramach Unii Metropolii Polski, chcą współpracować z Radą Ministrów i w ten sposób pomóc Afgańczykom.

Gotowość do współpracy z polskim rządem, wobec kryzysu imigranckiego, którego zaczyna doświadczać nasz kraj, wyraziło dwunastu prezydentów polskich miast wojewódzkich. Wśród nich jest prezydent stolicy Podkarpacia Konrad Fijołek. Samorządowcy oczekują "realizacji zadań z uwzględnieniem zasad ustrojowych, regulujących podział kompetencji pomiędzy samorządem a administracją rządową". 

CZYTAJ TAKŻE:
WJECHAŁ ROWEREM WPROST POD AUDI! TRAFIŁ DO SZPITALA W POWAŻNYM STANIE!

- W ostatnim czasie wszyscy mierzymy się z nagłą i niebezpieczną sytuacją, w której znaleźli się obywatele Afganistanu zmuszeni do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Jak dotychczas, my – prezydenci miast UMP deklarujemy gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie.

- napisano w Stanowisku Unii Metropolii Polskich, które trafiło do naszej redakcji. 

- Od wielu lat, w tematach związanych z kolejnymi kryzysami migracyjnymi, podtrzymujemy wolę współpracy z administracją rządową i organizacjami społecznymi. Wyraziliśmy ją m.in. w 2015 roku w stanowisku dotyczącym relokacji i przesiedleń uchodźców, w 2017 roku w deklaracji o współdziałaniu w dziedzinie migracji czy w 2020 roku – w apelu na temat wsparcia ofiar pożaru obozu w Morii. Deklaracje są nadal aktualne, szczególnie w dobie kryzysu humanitarnego w Afganistanie.
Z całą odpowiedzialnością powtarzamy, że realizacja zarówno systemowych, jak i doraźnych form pomocy cudzoziemcom nie jest możliwa bez decyzji na poziomie rządowym.
Konkretny udział samorządów w realizacji zadań musi być ustalony z uwzględnieniem zasad ustrojowych, regulujących podział kompetencji pomiędzy samorządem a administracją rządową.

- czytamy dalej.

Samorządowcy oczekują pierwszego kroku od Rady Ministrów. Wskazują na konieczność przygotowania konkretnych rozwiązań prawnych, określenia zasad współfinansowania i modelu funkcjonowania samej pomocy.

- Dopiero po uzgodnieniu zasad i zakresu współpracy, miasta Unii Metropolii Polskich będą mogły szczegółowo określić skalę swojego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Afganistanu.

- piszą prezydenci.

Wydane w poniedziałek 23 sierpnia stanowisko 12 polskich metropolii to odpowiedź na sytuację na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od ponad dwóch tygodni przebywa grupa kilkunastu uchodźców z Afganistanu. Skala problemu może się jednak pogłębiać, wobec napiętej i niestabilnej sytuacji w Afganistanie i w całym regionie Bliskiego Wschodu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Tadeusz

    Popieram. Teraz niech pan Fijołek złoży oświadczenie notarialne, że przyjmie nachodźców do swojego domu, zapewni im ze swoich środków utrzymanie, opiekę medyczną, wynagrodzenia za ewentualne szkody poczynione przez nachodźców, rozrywkę itp. do czasu, aż wyżej wymienieni sami zdecydują się legalnie opuścić miejsce pobytu w domu pana Fijołka. Dodatkowo pan Fijołek zobowiązany będzie razem z tym oświadczeniem notarialnym złożyć zabezpieczenie finansowe, aby w razie jakichś kłopotów można było bez kłopotów wyegzekwować ewentualne roszczenia materialne, czy to jego gości, czy osób trzecich lub instytucji świadczących na rzecz jego gości, bądź przez nich poszkodowanych.