Reklama

Reklama

Potężny radar nad Podkarpaciem! Mieszkańcy są pełni obaw

Opublikowano: 13 września 2020 13:30
Autor: GL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Szefostwo NATO zdecydowało, że nad województwem podkarpackim zawiśnie aerostat, który ma strzec granic Polski i Unii Europejskiej. Baza będzie blisko Ulanowa, ale niekoniecznie podoba się to lokalnej społeczności.

Reklama

Wzmocnienie ochrony wschodnich granic Polski to istotna kwestia dla polskiej armii, ale także i wojsk całego NATO. Właśnie dlatego aerostat zawiśnie około 4000 metrów ponad gminą Ulanów w województwie podkarpackim. Statek powietrzny będzie obserwował obszar o promieniu setek kilometrów i dostarczał informacji na temat nisko przemieszczających się dronów lub samolotów, które mogą wlecieć w polską strefę powietrzną. System będzie również zdolny do identyfikowania wszystkich pojazdów latających, również małych prywatnych dronów.

 • Czytaj także:

>>WIELKA JEDNOSTKA WOJSKOWA ZADOMOWI SIĘ W NOWEJ DĘBIE

Gdzie będzie baza aerostatu? Na terenie posterunku 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego w Kurzynie Wielkiej (gmina Ulanów). Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, a być może i w Europie. Mieszkańcy gminy Ulanów mają jednak obawy, czy jest to do końca bezpieczne. Właśnie dlatego doszło do spotkania lokalnych władz, wojskowych oraz samych mieszkańców. Ci ostatni pytali o szkodliwe promieniowanie, ewentualne wypadki, jak pęknięcie balonu, zakłócenia w odbiorze telewizji. Wojsko zapewnia, że technologia jest bezpieczna, a do tej pory nie było żadnych przypadków kiedy aerostat spadłby na ziemię w wyniku pęknięcia. Specjaliści z armii podkreślają, że jest ryzyko przestrzelenia balonu, ale on nie spada wtedy w kilka minut, na to potrzebnych jest kilka godzin.

 • Czytaj również:

>>WOJSKO WKRACZA NA PODKARPACIE

Wojskowi podkreślają, że jest to strategiczna inwestycja, która pomoże zagwarantować pokój. Samorządowcy potwierdzili, że zadbają o każdy szczegół umowy z armią. Posterunek aerostatowy miałby mieścić się na działce o powierzchni 200 na 300 metrów, wojsko chce kupić 14 hektarów. Całość może być gotowa pod koniec 2025 roku.

 • Czytaj więcej:

>>ARMIA ĆWICZY NA POLIGONIE W NOWEJ DĘBIE

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Olo

  ekokoa-baran

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -1

  ekokoa

  to nielegalne

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Denaturat

   Ty jesteś nielegalny

   • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Olx

    Aleś ty głupi!