Reklama

Podkarpacie ma nowe miasto. Co zyskają jego mieszkańcy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UG Dubiecko / Dariusz Delmanowicz

Podkarpacie ma nowe miasto. Co zyskają jego mieszkańcy? - Zdjęcie główne

Odsłonięcie nowych tablic | foto UG Dubiecko / Dariusz Delmanowicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 stycznia 2021 roku 10 miejscowości w Polsce zyskało prawa miejskie. Wśród nich jest Dubiecko (powiat przemyski), znajdujące się w województwie podkarpackim. Jakie zmiany czekają na mieszkańców w związku ze zmianą statusu?

W ostatnich dniach ubiegłego roku wójt gminy Jacek Grzegorzak z rąk premiera Mateusza Morawieckiego otrzymał akt nadania statusu miasta miejscowości Dubiecko.

- Bardzo się cieszę, że po 86 latach udało się odzyskać prawa miejskie nadane staraniem Mikołaja Kmity przez króla Władysława Jagiełłę w dniu 24 sierpnia 1407 r. w Wiślicy. Jestem przekonany, że z czasem nadanie tego aktu przyczyni się do rozwoju miasta i naszej gminy, czego życzę wszystkim Mieszkańcom.

- stwierdził entuzjastycznie Jacek Grzegorzak. 

Co się zmieni?

Pierwszą widoczną zmianą będzie modyfikacja nazw stanowisk i urzędów. Wójt zmieni się w burmistrza, a Urząd Gminy w Urząd Miasta. Podobne zmiany czekają na druki i pieczątki, którymi posługuje się urząd. 

Zmiana statusu miejscowości ułatwia mieszkańcom odrolnienie działki w celu przeznaczenia jej na cele prowadzonej działalności gospodarczej czy przemysłowej. Kolejną korzyścią dla mieszkańców może być napływ inwestycji i co za tym idzie miejsc pracy. Jak powszechnie wiadomo inwestorzy częściej inwestują w tereny miejsce, w związku z czym na rynku może pojawić się większa liczba ofert pracy.

Niejasna pozostaje sprawa unijnych dofinansowań. Dodatkowe środki z unii podzielone są na programy dla miast i wsi, a ostateczna kalkulacja zysków i strat jest ściśle uzależniona od najpilniejszych potrzeb danego samorządu.  Dla jednych opłacalne będzie korzystanie z pieniędzy na rozwój wsi poprzez inwestycji w agroturystykę, zaś dla innych samorządów najważniejszą są inwestycje polegające na  rewitalizacji rynków czy kamienic.

Co z podatkami?

Najczęściej pojawiającym się pytaniem odnośnie transformacji wsi na miasta są podatki. Prawdą jest, że zeskok w wysokości podatku od nieruchomości czy kosz wywozu ścieków może być znaczny, jednak w przypadku wysokości podatku od nieruchomości podwyżki nie są koniecznością, gdyż ich wartość ustalana jest przez każdy samorząd indywidualnie. Resort finansów ustala jedynie ich maksymalny poziom.

Historia

Przypominamy Dubiecko odzyskało prawa miejskie (po 86 latach) nadane 24 sierpnia 1407 przywilejem króla Władysława II Jagiełły dzięki staraniom Piotra Kmity.  Dubiecko było miastem pięć wieków i 27 lat. Prawa miejskie utraciło 1 sierpnia 1934 r. w ramach akcji tworzenia gmin zbiorowych na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 lipca 1934 r. o podziale powiatu przemyskiego w województwie lwowskiem na gminy wiejskie.

Poza Dubieckiem prawa miejskie otrzymało w kraju 9 innych miejscowości: Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj (woj. lubelskie), Kamionka (woj. lubelskie), Sochocin (woj. mazowieckie), Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie), Wiskitki (woj. mazowieckie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie), Budzyń (woj. wielkopolskie), Koźminek (woj. wielkopolskie).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy