Reklama

Płatne parkowanie po tarnobrzesku. Będzie skarga ze strony samorządu [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Płatne parkowanie po tarnobrzesku. Będzie skarga ze strony samorządu [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po burzliwych obradach radni zdecydowali, że w Tarnobrzegu powstaną płatne strefy parkowania. Uchwała wróciła do tarnobrzeskiego samorządu, bo wojewoda zakwestionował niektóre jej elementy.

22.05:

Tarnobrzeski samorząd wniesie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczące uchwały w sprawie płatnego parkowania. Tak zdecydowali radni podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji. Punktem zapalnym jest kwestia pobierania opłat dodatkowych za parkowanie przy drogach, które nie są publicznymi. Mowa o czterech punktach: Plac Bartosza Głowackiego (od ulicy Szkolnej w stronę ulicy Mickiewicza), ulica Piłsudskiego obok szaletu miejskiego, część parkingu przy ulicy Kościuszki oraz część działek przy dawnym Kaprysie. Zdaniem radców prawnych obsługujących magistrat nie ma podstaw prawnych do takiego posunięcie ze strony wojewody, a także brak nakładania kar sprawi, że parkingi byłyby wykorzystywane niewłaściwie według zakładanego celu, jakim jest wydzielenie płatnych stref parkowania.

18.05:

Wydawało się, że już wkrótce ruszą w Tarnobrzegu płatne strefy parkowania, ale jak się okazało uchwała przygotowana przez samorząd jest częściowo bublem. Pod koniec marca Wojewoda Podkarpacki stwierdził nieważność paragrafu 6 uchwały Rady Miasta w sprawie zasad korzystania z parkingów niestrzeżonych, zlokalizowanych na terenach Gminy Tarnobrzeg, nie będących drogami publicznymi. Zastrzeżenia wojewody dotyczą również paragrafu 7 ustęp 1 Regulaminu korzystania z miejsc postojowych na płatnych parkingach. 

Paragraf 6 uchwały określa wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój, w zależności od terminu zapłaty. Z kolei ustęp 1 paragrafu 7 Regulaminu zobowiązuje funkcjonariuszy Straży Miejskiej do kontrolowania wnoszenia opłat za parkowanie pojazdów i ważności biletów parkingowych, sprawdzanie ważności kart abonamentowych oraz wystawiania wezwań do uiszczania opłaty dodatkowej za parkowanie bez wniesienia opłaty lub przekroczenie czasu parkowania.

Mówiąc w skrócie, temat dotyczy terenów gminy, które nie są drogami publicznymi i tylko w zakresie wymierzania opłat dodatkowych jeśli ktoś za parkowanie nie zapłacił. Na najbliższej sesji rady pojawi się projekt uchwały w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie. 

27.02:

O płatnych strefach parkowania w Tarnobrzegu JUŻ PISALIŚMY. Teraz po konsultacjach społecznych przyszła pora na to, aby sprawą zajęli się miejscy radni. Podczas lutowej sesji rajcy zdecydowali, że takie strefy zostaną wydzielone w Tarnobrzegu. Nie obyło się oczywiście bez głosów sprzeciwów. Opozycja w postaci Prawa i Sprawiedliwości zaznaczała, że w czasie kiedy jest coraz drożej nie powinno się dodatkowo sięgać do kieszeni podatników. Kolejna uwaga dotyczyła miejsc gdzie wyznaczono strefy.

- Decyzja ta dobija handel na Placu Bartosza Głowackiego, gdzie jest coraz więcej lokali na sprzedaż lub wynajem - skomentowała radna Prawa i Sprawiedliwości Anna Pekar.

Tuż przed sesją pojawiła się informacja ze strony Tarnobrzeskiej Rady Kobiet, która nie do końca była zadowolona ze zbyt szybkiego tempa konsultacji społecznych w kwestii stref. Zdaniem pań konsultacje w tak ważnej sprawie powinny być dłuższe. Panie zapytały także na co będą przeznaczane pieniądze pozyskane z parkometrów.

Komendant Straży Miejskiej Robert Kędziora zachęcał do tego, aby przyjąć uchwałę w takiej formie, jaka została zaproponowana, a prezydent Tarnobrzega Dariusza Bożek zapewnił, że każdy kolejny etap będzie konsultowany z mieszkańcami miasta.

PŁATNE STREFY PARKOWANIA W TARNOBRZEGU:

Ulice 1 Maja (od skrzyżowania z ulicą Sokolą do skrzyżowania z ulicą Waryńskiego), Dominikańska (od ulicy Tadeusza Kościuszki do ulicy Sandomierskiej), Kościuszki (od ulicy Dominikańskiej do parkingu przy Placu Antoniego Surowieckiego), Doktor Olgi Lilien (na całej długości), Mickiewicza (od Placu Bartosza Głowackiego do skrzyżowania z ulicą Sokolą), Sandomierska (od skrzyżowania z ul. Dominikańską do Placu Bartosza Głowackiego), Henryka Sienkiewicza (od ul. Szerokiej do Ronda Solidarności), Sokola (od skrzyżowania z ulicą Mickiewicza do skrzyżowania z ulica Słowackiego), Szeroka (na całej długości), Plac Generała Grota Roweckiego, Piłsudskiego (od skrzyżowania z Placem Grota Roweckiego do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza), Krótka (na całej długości) oraz Szkolna (na całej długości). Opłaty za postój mają być pobierane także na działkach w części Placu Bartosza Głowackiego, ulicy Kościuszki, parkingu przy ulica Piłsudskiego.

Pierwsze pół godziny ma kosztować złotówkę, pierwsza godzina - 2,50 zł, druga godzina - 3 złote, trzecia - 3,60 zł, czwarta i kolejne - 3 złote. Miesięczny abonament dla osób mieszkających przy ulicach objętych strefą ma wynieść 10 złotych. Przedsiębiorcy - 50 zł/miesiąc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE