Pamiętacie o kiju i parapecie w jednej z tarnobrzeskich przychodni. Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, a dokładniej Poradnia Okulistyczna pozazdrościła "sławy" i właśnie ogłosiła, że okuliści będą udzielać teleporad!
Jest jednak nadzieja na spotkanie ze specjalistą "twarzą w twarz". O konieczności wizyty indywidualnej w Poradni decyduje lekarz po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Już wcześniej na zdalne leczenie przeszli specjaliści z diabetologii, kardiologii oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej.
Czytaj także:
Narodowy Fundusz Zdrowia tak tłumaczy system telefonicznego kontaktu z lekarzami.
- Teleporada jest zalecaną formą pierwszego kontaktu z poradnią, lecz jest to jedynie forma „wstępna”, która może bądź powinna w uzasadnionych przypadkach zmienić się w formę wizyty osobistej. Część świadczeń w ramach ubezpieczenia może być udzielania w formie teleporad, lecz część zupełnie się do tego nie nadaje i nie ma w tym nic nietypowego. Przykładem niech będzie wizyta w stomatologa, której jedyną rozsądną wersją jest wizyta w gabinecie. Wielu pacjentów trafiających zaś do poradni okulistycznej to osoby z przewlekłymi schorzeniami takimi jak np. jaskra. Jeżeli nie mają oni dolegliwości i potrzebują jedynie wystawienia recepty – teleporada będzie w większości przypadków formą wystarczającą. Przepisanie kropli, które pacjent musi stosować stale również będzie dobrym przykładem, gdy pacjent nie musi pojawiać się w gabinecie osobiście korzystając z e-recepty.
- mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia.
Teleporady, mimo że nie zawsze możliwe czy wskazane, w wielu przypadkach mogą być pomocne.
- Pacjentów, którzy spotkali się z odmową przyjęcia w gabinecie, wbrew ich potrzebom, zachęcamy do kontaktu z NFZ. Wyjaśnimy sprawę indywidualnie w każdym przypadku.
- kończy Rafał Śliż.