Reklama

Obniżka VAT może uratować hotelarzy i gastronomię. Ministerstwo finansów ma inne zdanie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Obniżka VAT może uratować hotelarzy i gastronomię. Ministerstwo finansów ma inne zdanie - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Organizacje zrzeszające przedsiębiorców zgłaszają różne postulaty, które mogą pomóc wyjść branży gastronomicznej i hotelarskiej z zapaści. Jednym z nich jest obniżka podatku VAT.

Sytuacja gastronomii i hotelarzy jest dramatyczna. Każdy dzień lockdownu to straty i obawa przed bankructwem. Organizacje branżowe zwracają uwagę, że obniżka podatku VAT byłaby teraz pomocna w walce z kryzysem gospodarczym.

- Zostaliśmy bez żadnych środków utrzymania! Jesteśmy zostawieni sami sobie z rachunkami, podatkami, kosztami utrzymania pracowników. Za tym kryją się ludzkie dramaty. Stajemy przed wyborem: komu mamy zapłacić, czy ZUS, czy dostawcy, czy pracownicy!

- mówią właściciele restauracji.

W branży gastronomicznej obowiązuje kilka stawek tego podatku: 23, 8 i 5%. Z kolei w Sejmie leży poselski projekt ustawy, który proponuje sprowadzenie tej stawki do jednego poziomu 5% dla wszystkich usług oferowanych przez biznes gastronomiczny. Ministerstwo Finansów nie zgadza się na takie rozwiązanie!

- Proponowana obniżka spowodowałaby znaczące różnice w poziomie opodatkowania takich samych w istocie świadczeń oferowanych w sektorze gastronomicznym oraz w handlu detalicznym, i tym samym naruszenie zasady równego opodatkowania takich towarów. Przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby bowiem, że alkohol, niektóre napoje owocowe i warzywne, woda butelkowana w lokalu gastronomicznym, byłyby opodatkowane 5 proc. stawką VAT, natomiast w placówce handlowej stawką 23 proc.

- wylicza na portalu horecabc.pl wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Za rozwiązaniem obniżającym stawkę podatku VAT w gastronomii jest wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy