Reklama

Obchody Święta Niepodległości na Podkarpaciu

Opublikowano:
Autor:

Obchody Święta Niepodległości na Podkarpaciu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczne obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Podkarpacia i ograniczenia związane z pandemią, będą miały skromniejszy wymiar niż w poprzednich latach.

Do włączenia się w akcję „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie hymnu z zachowaniem zasad dystansu społecznego w domach, wraz z rodziną i bliskimi, na podwórkach czy balkonach zachęca wszystkich biuro programu „Niepodległa”. Wspólne, choć w oddaleniu od siebie, odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w samo południe 11 listopada ma – pomimo obostrzeń epidemiologicznych – być świadectwem patriotyzmu i uczczeniem przodków, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. 

W południe Narodowego Święta Niepodległości hymn zabrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu każdy Polak będzie mógł przyłączyć się do  akcji.


CZYTAJ TAKŻE:

Co słychać na Podkarpaciu?


Obchody w Rzeszowie

Około 9.45 gospodarze regionu, miasta oraz dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich złożą kwiaty pod pomnikiem bohatera walk o wolną Polskę - płk. Leopolda Lisa Kuli. O godzinie 10 w rzeszowskim kościele Farnym odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. 

Udział w mszy niestety ograniczony jest obostrzeniami epidemiologicznymi. Bezpośrednio po niej nastąpi symboliczne złożenie kwiatów przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem żołnierze 21 BSP wystawią posterunek honorowy.


- Wolność Polski odzyskana po 123 latach była jednym z najważniejszych momentów historii narodu. Wielu wielkich poetów uczciło tę historyczną chwilę, tak jak poeta Leopold Staffa: “Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia, z ludów jedyny ty lud czystych dłoni, co swych zaborców zdumieniem oniemia, iż tym zwycięża jeno, że się broni”.


- czytamy w liście Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego. 

11 listopada wirtualnie uczestniczyć będzie można w 8. PKO Biegu Niepodległości, który o tej porze roku tradycyjnie już organizowany jest w Rzeszowie. Aby wziąć udział w tej specyficznej edycji biegu każdy chętny musi pokonać w dniach pomiędzy 10 a 15 listopada 2020 roku dystans 10 km, biegnąc, idąc lub uprawiając nordic walking. 

Aktywność ta może zostać przeprowadzona w dowolnym miejscu oraz udokumentowana, tak by uczestnik mógł otrzymać pamiątkowy medal, zaświadczający o udziale w tym sportowym i jednocześnie patriotycznym wydarzeniu.


CZYTAJ TAKŻE: 

Apel ministra zdrowia: - Wyrazem patriotyzmu ma być pozostanie w domu


Co z innymi miastami?

W Przemyślu w Narodowe Święto Niepodległości w Bazylice Archikatedralnej. odprawiona zostanie Msza Święta w intencji  Ojczyzny, która rozpocznie się o godzinie 10.00. Tego dnia składanie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, tablicą poświęconą Marszałkowi oraz Pomnikiem Orląt Przemyskich odbędzie się indywidualnie, z zachowaniem obowiązujących standardów bezpieczeństwa. Dowódca Garnizonu Przemyśl wystawi w tych miejscach pamięci posterunki honorowe, które znajdą się tam w godzinach 9.00 – 10.00 i 11.00 – 12.00. W związku z sytuacją epidemiczną wiązankę od mieszkańców miasta złożą prezydent oraz  Dowódca Garnizonu Przemyśl.

W Krośnie także zaplanowano mszę w intencji Ojczyzny w Bazylice Kolegiackiej - Farze. Początek o godzinie 10.30. W imieniu mieszkańców miasta prezydent Krosna złoży wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na krośnieńskim rynku. Wcześniej, o godz. 9 na hali sportowej przy ulicy Legionów, rozpocznie się - bez udziału publiczności - XI turniej o puchar Prezydenta Miasta Krosna - memoriał Tadeusza Ciupryka i Jerzego Skublickiego w tenisie stołowym.

W Sanoku o godz. 11.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny i Poległych (transmitowana on-line). Od godz. 9.30 do 10.30 przy pomnikach „Tadeusza Kościuszki” oraz „Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym” wartę będą trzymać harcerze. W imieniu mieszkańców kwiaty i znicze przed pomnikami złożą burmistrz Sanoka wraz z przewodniczącym Rady Miasta. 

W imieniu tarnobrzeskiej społeczności, przedstawiciele Rady Miasta Tarnobrzega, przewodniczący Bogusław Potański oraz wiceprzewodnicząca Bożena Kapuściak, tuż przed południem złożą kwiaty pod obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Punktualnie o godz. 12.00 w kościele ojców dominikanów odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny i Miasta.

W Dębicy o godz.10.30 odbędzie się msza w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jadwigi. Około godziny 11.40 przy figurze Najświętszej Marii Panny na Placu Gryfitów i Pomniku Niepodległości na Rynku nastąpi złożenie wiązanek kwiatów przez delegację władz samorządowych. 

Msza w intencji Ojczyzny została zaplanowana również w Mielcu. Zostanie odprawiona o godzinie 9.30 w Bazylice Mniejszej św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Ze względu na ograniczenia, do wnętrza świątyni mogą wejść trzydzieści trzy osoby. Tuż po mszy nastąpi złożenie kwiatów przed Pomnikiem Wolności.  W ramach akcji “Niepodległa do Hymnu”, także w  wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Dętej, Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi z okien Samorządowego Centrum Kultury punktualnie o godzinie 12.00. Natomiast o godzinie 18.00 odbędzie się Koncert Niepodległościowy Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej, dostępny do obejrzenia online. 

Informujemy również, że w kościele pw. Św. Stanisława bpa i Męczennika w Łańcucie o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza za Ojczyznę. Indywidualnie złożone zostaną wiązanki przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego (d. Kasyno Urzędnicze), pod Tablicą Smoleńską i Tablicą 10. Pułku Strzelców Konnych (kościół farny) oraz pod tablicą na budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Łańcucie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE