reklama

Nowe jednostki pływające na Sanie w Ulanowie. To kontynuacja flisackiej tradycji Podkarpacia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Krzysztof Witek / Biuro Prasowe UMWP

Nowe jednostki pływające na Sanie w Ulanowie. To kontynuacja flisackiej tradycji Podkarpacia [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

Dwie nowe jednostki pływające na podkarpackich rzekach | foto Krzysztof Witek / Biuro Prasowe UMWP

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościUlanowscy flisacy na stałe wpisali się w tradycję i kulturę Podkarpacia. Spływy flisackie rzeką San będą teraz możliwe na dwóch nowych jednostkach, które zostały ostatnio zwodowane na Sanie. Pychówka „Oryl” oraz galar „Szan” zbudowano w ramach projektu „Podkarpackie szkutnictwo ludowe”.
reklama

Uroczyste przedstawienie nowych jednostek odbyło się w Ulanowie, gdzie pojawili się zarówno mieszkańcy miasta położonego u ujścia Tanwi do Sanu, jak i goście honorowi. Wśród nich był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, poseł na Sejm RP Rafał Weber, a także samorządowcy z powiatu niżańskiego.

Po symbolicznych chrzcinach, których dokonały matki chrzestne jednostek Magdalena Hasiak i Justyna Kubasiewicz, nowa pychówka „Oryl” oraz galar „Szan” mogły po raz pierwszy pojawić się w nurcie Sanu. Jak podkreślają pomysłodawcy całego projektu, czyli Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, jest to nowy rozdział w historii flisactwa na Podkarpaciu.

Flisactwo to tradycja, duma i perełka Ulanowa. Po tym dzisiejszym wydarzeniu, ale także po wielu inicjatywach, które mają miejsce i w Ulanowie i w innych miejscach powiatu niżańskiego, widać, że flisactwo to coś więcej. To duma powiatu i duma województwa, dlatego każda inicjatywa, która jest związana z promocją flisactwa, z  przedstawieniem historii, z ukazaniem tej flisackiej opowieści, która tutaj od wielu wieków ma miejsce - jest bardzo cenna i bardzo dziękuję wszystkim, którzy się w tę flisacką historię wpisują

reklama

- powiedział podczas uroczystości poseł na Sejm RP Rafał Weber

Warto wspomnieć, że cały projekt rozpoczął się w 2023 roku, kiedy lokalni działacze z Wolina (pow. niżański) otrzymali z budżetu województwa podkarpackiego dotację w wysokości 35 tys. zł na realizację zadań publicznych w zakresie kultury. W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano warsztaty, w trakcie których Mistrz – Retman Ulanowski przekazał mieszkańcom tego regionu wiedzę i umiejętności budowania pychówki i galara inspirowanego lokalną kulturą.

Uczestnicy warsztatów posiedli wówczas wiedzę, dzięki której mogli zbudować z zakupionych materiałów kluczowe elementy konstrukcji, a następnie wykończyć oryginalne tratwy. Teraz pychówka „Oryl” i galar „Szan” będą mogły razem z flisakami przewozić turystów po Sanie przepływającym przez ziemię niżańską.

reklama

Należy dbać o to, żeby tożsamość czyli nasze korzenie przetrwały i żeby była umacniania świadomość najmłodszych, młodszego pokolenia. Dlatego bardzo stowarzyszeniu za tę inicjatywę dziękuję. Wszystkim, którzy włączają się w to, aby Ulanów miał swoją wizytówkę, bardzo dziękuję. Bo rzeczywiście jeżeli pada nazwa Ulanów, to wszyscy kojarzą ją z flisactwem. Każda miejscowość powinna być znana ze swoich korzeni i tradycji

- podkreśliła radna sejmiku województwa, Renata Butryn.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo