Reklama

Nowa ulica, nowe możliwości. I obietnica. JAKA? [FILM FOTO]

Opublikowano: pt, 15 lis 2019 20:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 listopada był ważnym dniem dla mieszkańców miejscowości Lipa w powiecie stalowowolskim, bo czekali na niego... 27 lat! W obecności posła Rafała Webera otwarty został odcinek ulicy Świerkowej. Co mieszkańcom obiecali samorządowcy?

Zakończył się pierwszy etap budowy drogi publicznej, czyli ulicy Świerkowej w Lipie w gminie Zaklików. I właśnie w piątek, 15 listopada władze samorządowe z burmistrzem, przewodniczącym Rady Gminy i sołtysem na czele przecięli symboliczną wstęgę, która otworzyła drogę tak długo wyczekiwaną przez mieszkańców. Wśród gości znalazł się poseł na Sejm pochodzący z Tarnobrzega, Rafał Weber.

- Przebudowa dotyczyła odcinka drogi na długości około 580 metrów bieżących i obejmowała między innymi wykonanie kanalizacji deszczowej z przepompownią wód, wykonanie nowej nawierzchni drogi na szerokości 5 metrów obustronnie okrawężnikowanej z jednostronnym chodnikiem o szerokości 2 metrów dla pieszych oraz oświetleniem ulicznym

- przekazała nam Maria Wójcik, sekretarz gminy Zaklików.

Koszt całego zadania to niemal 2 mln zł, z czego gmina Zaklików w ramach Funduszu Dróg Samorządowych otrzymała dofinansowanie w wysokości niemal 980 tys. zł.

- Przebudowana droga jest równoległa do ulicy Janowskiej będącą drogą powiatową i stanowi jej alternatywę w ruchu komunikacyjnym. Obecny stan techniczny drogi oraz dobre połączenia komunikacyjne z innymi drogami podniósł atrakcyjność terenów pod zabudową jednorodzinną, a także pod działalność gospodarczą podmiotów. Lepsza nawierzchnia oraz rozdzielenie ruchu pieszego od kołowego poprzez wybudowanie chodnika zdecydowanie wpłynęła na bezpieczeństwo i przepustowość w ruchu, a to ma ogromne znaczenie w sytuacjach kryzysowych dla służb ratowniczych

- zaznaczyła sekretarz gminy.

Jak się dowiedzieliśmy, to nie jedyny odcinek drogi wybudowany w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na terenie gminy Zaklików, bo w tym roku w ramach tego samego dofinansowania została przebudowana droga gminna relacji Antoniówka - Karkówka na odcinku o łącznej długości 1,2 km, na którą gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 80% wartości zadania.

Warto dodać, że na odcinku ponad 3 km została przebudowana przez samorząd powiatu stalowowolskiego droga powiatowa Zaklików – Borów, na którym położona jest nowa nawierzchnia asfaltowa, a w Irenie wykonano chodnik o długości niemal kilometra.

- Dzięki dotacjom, które pozyskało starostwo, gmina nie poniosła żadnych kosztów związanych z współfinansowaniem przebudowy

- dodała Maria Wójcik.

Co dalej z ulicą Świerkową w Lipie?

Jak przekazała nam sekretarz gminy, w tym roku zostały złożone kolejne wnioski na otrzymanie dotacji między innymi na budowę tej drogi, jak i budowę drogi Lipowej (III etap). We wniosku znalazła się także przebudowa ulicy Krzywej w Zaklikowie, a łączna wartość zadania wynosi prawie 2,2 mln zł. Jeśli samorząd otrzyma dofinansowanie realizacja tych wszystkich zadań byłaby możliwa w latach 2020 i 2021.

ZOBACZ FILM Z OTWARCIA DROGI:

Za materiały dziękujemy Elżbiecie Domańskiej-Hołody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.