Reklama

Nie żyje biskup Marian Duś

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Nie żyje biskup Marian Duś - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 9 września długą walkę z chorobą przegrał biskup Marian Duś, który pochodził z miejscowości Róża w powiecie dębickim. Wiemy kiedy i gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe.

O śmierci biskupa Mariana Dusia poinformował na Twitterze rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej ksiądz Przemysław Śliwiński.

CZYTAJ TAKŻE:

Biskup Marian Duś urodził się 25 czerwca 1938 roku w Róży, w powiecie dębickim, w diecezji tarnowskiej. W 1956 roku ukończył Technikum Mechanicznym w Dębicy i przez rok pracował w Zakładach Gumowych w Dębicy. Dalej jego praca jest związana z kościołem. Na kapłana został wyświęcony 6 czerwca 1968 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przez pierwsze lata kapłaństwa pracował jako wikariusz w Grójcu, a następnie po studiach, zakończonych doktoratem z filozofii w zakresie nauk społecznych, pełnił funkcję prefekta w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie i wykładowcy socjologii, a później proboszcza w Pyrach i dziekana dekanatu piaseczyńskiego.

 

Papież Jan Paweł II mianował go 7 grudnia 1985 r. biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej i biskupem tytularnym Thenae. Sakrę biskupią przyjął w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia 1986 r. – z rąk Prymasa Józefa Glempa, wspókonsekratorami byli bp Władysław Miziołek i bp. Kazimierz Romaniuka.

Prymas Glemp ustanowił go wikariuszem generalnym i powierzył mu opiekę nad wydziałem budowy kościołów oraz wydziałem spraw sakramentalnych Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W czasie długoletniej posługi biskupiej bp Duś był także przewodniczącym wydziału duszpasterstwa. W sposób szczególny skupił się na duszpasterstwie młodzieży, służby liturgicznej, ruchów młodzieżowych i życiu duchowym kapłanów, co zaowocowało m.in. zorganizowaniem tzw. dni skupienia kapłanów oraz przygotowaniem formacji permanentnej duchowieństwa.

W 1980 r., jeszcze jako proboszcz, został wybrany do Rady Kapłańskiej i pełnił funkcję jej sekretarza. Po otrzymaniu sakry biskupiej został zastępcą przewodniczącego tej rady. Brał także udział w pracach Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej, był także członkiem Rady ds. Ekonomicznych. Ponadto był członkiem Komisji Głównej IV Synodu Archidiecezji Warszawskiej, pełniąc jednocześnie funkcję przewodniczącego sekretariatu. Pełnił też funkcję prezesa zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą świętą żałobną w kościele św. Anny na Wilanowie w poniedziałek, 13 września, o godzinie 18. Pogrzeb odbędzie się 14 września o godzinie 11 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

- Biskup Marian zostanie pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej, stał bowiem u boku prymasa Józefa Glempa u początku jej budowy.

- poinformował w komunikacie kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy