reklama

Nie żyje Wiesław Gołas

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie żyje Wiesław Gołas - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartkowy poranek Agnieszka Gołas poinformowała o śmierci swojego ojca. Aktor znany był z wielu ról w polskich produkcjach filmowych. Rozbawiał również fanów w kultowym „Kabarecie Starszych Panów”. Odszedł w wieku 90 lat.
reklama

Zmarł wybitny artysta

 

Czwartkowy poranek przyniósł smutną wiadomość o śmierci jednego z najpopularniejszych w Polsce aktorów - Wiesława Gołasa. Idol starszych pokoleń, znany m.in. z roli Tomka Czereśniaka w filmie „Czterej pancerni i pies”, w ubiegłym tygodniu przeszedł drugi wylew. Informację potwierdziła jego córka, Agnieszka Gołas.

 

Kim był Wiesław Gołas?

 

Doskonale pamiętają go nasi dziadkowie i rodzice, gdyż w latach 60 – 80 był jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd polskiego kina. Zasłynął m.in. ze wspomnianej już wcześniej roli Czereśniaka w „Czterech pancernych” (1968-1970); 1956 rok przyniósł mu angaże w filmie „Szkice węglem”, gdzie zagrał Wawrzona Rzepę oraz w obrazie „Cień” – tu wcielił się w postać bojowca z podziemnej organizacji. W kwietniu 1960 roku miała miejsce premiera głośnego filmu Andrzeja Munka pt. „Zezowate szczęście”, w którym zagrał funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa. W późniejszych latach zasłynął również z roli barona Krzeszowskiego („Lalka”, 1968 r.); Karpiela („Poszukiwany, poszukiwana, 1972 r.); Ziemi, dowódcy plutonu („Czterdziestolatek”, 1974 r.); Kazika („Brunet wieczorową porą”, 1974 r.); inspicjenta („Miłość ci wszystko wybaczy”, 1981 r.) czy Majewskiego („Alternatywy 4”, 1983 r.). Łącznie zagrał w kilkudziesięciu produkcjach filmowych. Ponadto rozbawiał telewidzów m.in. w „Kabarecie koń” i „Kabarecie starszych panów”.  

 

W życiu prywatnym był mężem Marii Krawczyk – Gołas i ojcem ich jedynej córki Agnieszki. Wiesław Gołas początkowo uczęszczał do szkoły powszechnej w Kielcach, następnie do jednego z miejscowych gimnazjów. W 1943 r. wstąpił do Szarych Szeregów pod pseudonimem „Wilk”. W grudniu 1944 r. aresztowano i osadzono w tej samej celi, którą wcześniej zajmował jego ojciec Teofil.

 

W 1954 r. ukończył Państwową Wyższą 

 

/News4Media/

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama