Reklama

Coraz chętniej wręczamy... łapówki!

Opublikowano: ndz, 11 lip 2021 19:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Polska wspina się w niechlubnym rankingu korupcyjnym. Łapówek wręczamy więcej niż jeszcze kilka lat temu. Co dziesiąty Polak przyznał, że w ciągu ostatniego roku wręczył łapówkę. Tak wynika z raportu Transparency International, który zajmuje się problemem korupcji w krajach Unii Europejskiej i regularnie przedstawia tego typu zestawienia.

Jak podkreślają eksperci chodzi o płacenie lub dawanie upominków za załatwienie spraw w sferze usług publicznych – w urzędach, policji czy w służbie zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE:

Wynik Polski przy unijnej średniej 7 proc. to kiepsko. Zwłaszcza, że gorzej pod tym względem jest już tylko w:

  • Rumunii – 20 proc. obywateli przyznaje się do korupcji,
  • Bułgarii – 19 proc.,
  • Węgrzech – 17 proc.,
  • Litwie – 17 proc.
  • Chorwacji – 14 proc.,
  • Czechach – 11 proc.
  • Słowacji – 11 proc.
 

Transparency International

 

Taki sam wynik jak Polska osiągnęła Belgia, a krajami gdzie to zjawisko występuje najrzadziej są: Szwecja, Finlandia, Dania (1 procent).

- Co mieszkańcy Unii Europejskiej próbowali sobie załatwiać za pomocą koperty z pieniędzmi? Przede wszystkim dostęp do ochrony zdrowia, do czego przyznało się 6 proc. respondentów. W dalszej kolejności mamy kombinacje przy oficjalnych dokumentach, korumpowanie służb mundurowych oraz dostęp do edukacji.

- opisuje raport bussinesinsider.

Pocieszający może być fakt, że w 2010 roku do korupcji przyznawało się aż 15 procent Polaków. Ale z drugiej strony 5 lat temu było to tylko 7 procent.

CZYTAJ TAKŻE:

Do tego problemu dochodzi jeszcze "kolesiostwo", czyli załatwianie spraw po znajomości. 33 proc. obywateli UE przyznaje się, że z tego korzysta. Więcej przypadków jest na południu oraz w centralnej części Europy. W Polsce przyznało się do tego 37 procent zapytanych osób.

 

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy