Reklama

Komu ufają Polacy? Na czele Trzaskowski i Duda. Ziobro zamyka stawkę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Ministerstwo Sprawiedliwości/ Grzegorz Jakubowski-KPRP

Komu ufają Polacy? Na czele Trzaskowski i Duda. Ziobro zamyka stawkę - Zdjęcie główne

Zbigniew Ziobro, Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda | foto Facebook/Ministerstwo Sprawiedliwości/ Grzegorz Jakubowski-KPRP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy wyniki sondaż zaufania do osób publicznych, który IBRiS zrealizował dla portalu Onet. Po raz pierwszy staje na czele rankingu stanął Rafał Trzaskowski, wyprzedzając prezydenta RP Andrzeja Dudę. Najmniejszym zaufaniem Polacy obdarzyli ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Ostatnim politykiem opozycji, który stanął na czele rankingu, był w 2019 roku Donald Tusk, który w aktualnym badaniu zajął 7. miejsce, ustępując pola m.in. Szymonowi Hołowni, Mateuszowi Morawieckiemu oraz Adamowi Niedzielskiemu


Trzaskowski ponad Dudą

Prezydent Warszawy cieszy się w tym miesiącu zaufaniem 40,6 proc. Polaków. Choć w porównaniu do badań wykonanych w marcu Rafał Trzaskowski stracił 1,3 pkt proc., to jednak ze względu na większe spadki notowań u poprzednich liderów rankingu, po raz uzyskał największe zaufanie. 

Na drugie miejsce w kwietniu spadł Andrzej Duda, któremu ufa 38,7 proc. badanych. Prezydent RP porównaniu do marca zanotował spadek o 4,2 pkt proc. 

- Po pomiarze z lutego to druga sytuacja w ostatnim czasie, gdy zaufanie do tego polityka spada poniżej 40 proc. Poprzednio dochodziło do tego w 2018 r.

- czytamy na portalu Onet. 

Na trzeciej pozycji znalazł się premier Mateusz Morawiecki. Zaufanie do szefa rządu zadeklarowało w badaniu 37,8 proc. osób, to o 0,5 pkt proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.

Materiału portalu ONET

Kosiniak-Kamysz ma powody do optymizmu

Największy wzrost poparcia zanotował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który zdobył zaufanie 36,9 proc. badanych. 8 pkt proc. wzrost zaufania respondentów daje mu czwartą lokatę w rankingu. Pierwszą piątkę zamyka Adam Niedzielski, który zyskał 5,3 pkt proc. poparcia respondentów.

W pierwszej dziesiątce sondażu znalazł się także: Szymon Hołownia – 34,4 proc. (-1,9 pkt. proc.) Donald Tusk – 31 proc. (+3,2 pkt proc.), Jarosław Kaczyński – 27,6 proc. (-1,9 pkt proc.), Tomasz Grodzki – 27,2 proc. (+4,4 pkt proc.) oraz Elżbieta Witek – 24,5 proc. (-2,9 pkt proc.).

Poza pierwszą dziesiątką znalazł się: Włodzimierz Czarzasty – 23,2 proc. (+3,5 pkt proc.), Jacek Sasin – 21,2 proc. (+1,3 pkt proc.), Krzysztof Bosak – 19,9 proc. (+3,4 pkt proc.), Borys Budka – 18 proc. (-2,5 pkt proc.) oraz Paweł Kukiz – 17,3 proc. (+1,3 pkt proc.).

Minister sprawiedliwości zamyka stawkę

Zbigniew Ziobro w kwietniu zanotował największy spadek zaufania i osiągnął swój najgorszy wynik w historii pomiarów IBRiS dla Onetu od 2015 r. Wskaźnik zaufania do ministra sprawiedliwości wyniósł jedynie 14,8 pkt proc. i jest o 7,3 pkt proc. mniejszy niż w marcu bieżącego roku. Z takim wynikiem Zbigniew Ziobro zajął ostatnią pozycję w rankingu. 

Ranking pozytywnych wskazań zawiera także dane o negatywnych odczuciach w stosunku do poszczególnych polityków. W rankingu braku zaufania liderem w kwietniu został Zbigniew Ziobro z wynikiem 66,3 proc. Na drugiej pozycji uplasował się Jarosław Kaczyński – 63 proc. a podium zamyka Jacek Sasin – 56 proc.

Najmniej negatywnych wskazań ma Władysław Kosiniak-Kamysz – 30,3 proc., Adam Niedzielski – 31,4 proc. oraz Włodzimierz Czarzasty – 36,9 proc.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy