Reklama

Reklama

Zmarł jeden z twórców filii UMCS w Rzeszowie

Opublikowano: 13 kwietnia 2021 08:44
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Zmarł jeden z twórców filii UMCS w Rzeszowie - Zdjęcie główne

prof. Wiesław Skrzydło | foto Materiały prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów Prof. zw. dr hab. Wiesława Skrzydło zmarł w niedzielę 11 kwietnia w wieku 92 lat. Był wybitny konstytucjonalistą, autorem ponad 250 książek, monografii, podręczników i artykułów. Przez znaczną większość swojego życia był silnie związany z rzeszowskim środowiskiem akademickim. Twórca filii UMCS w Rzeszowie, która w 2001 roku przekształciła się w Uniwersytet Rzeszowski. Pracował także jako wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Prof. Wiesław Skrzydło odszedł w niedzielę 11 kwietnia 2021 r. w wieku 92 lat. Niezwykły człowiek, życzliwy, przyjazny, otwarty na młodzież chcącą rozwijać się naukowo. 


ZOBACZ TAKŻE: Powrót dzieci do przedszkoli. Minister podaje możliwą datę!


Jego zamiłowanie do pracy dydaktycznej, dar przekazywania wiedzy, szczególny talent pedagogiczny oraz okazywanie studentom życzliwości sprawiały, że prowadzone przez niego wykłady i seminaria cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem

Przez blisko 60 lat aktywności naukowo-dydaktycznej dzielił swoje życie pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. W 1959 roku, tuż po obronie rozprawy doktorskiej, był jednym z pięciu wykładowców, którzy zakładali w Rzeszowie punkt konsultacyjny UMCS, prowadzący studia administracyjne. 10 lat później jako prorektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie tworzył Filię UMCS w Rzeszowie, która w 2001 roku przekształciła się w Uniwersytet Rzeszowski.

– To był bardzo ważny moment dla środowiska naukowego Rzeszowa. Od tego momentu przy aktywnym udziale Profesora Skrzydły zaczęły się kształtować w Rzeszowie tradycje uniwersyteckie. Te tradycje wraz z dorobkiem Filii UMCS, wiele lat później, okazały się bardzo przydatne w procesie powstawania Uniwersytetu Rzeszowskiego. Warto przypomnieć, iż dzięki staraniom Prof. Wiesława Skrzydły, jako rektora UMCS, Filia w Rzeszowie uzyskała zgodę na prowadzenie studiów prawniczych. Wówczas Rzeszów dołączył do zaledwie kilku miast w Polsce kształcących prawników. 

– przypomina rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny.

Rektor WSPiA dodaje, że w późniejszych latach prof. Wiesław Skrzydło nadal wspierał rzeszowski ośrodek akademicki m.in. włączając się w rozwój WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. 

- Był wychowawcą kilku pokoleń prawników i administratywistów, w tym także kadry naukowej WSPiA. Wypromował m.in. dwóch doktorów habilitowanych i kilku doktorów zatrudnionych w Uczelni oraz kilkuset magistrów. Jako wybitny konstytucjonalista stworzył w Uczelni, uznawany w kraju i za granicą, prężny ośrodek naukowy prawa konstytucyjnego.

- wspomina prof. Jerzy Posłuszny.  

Prof. Wiesław Skrzydło był jednym z inicjatorów i współprzewodniczącym prowadzonego przez WSPiA  Polsko–Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów, zrzeszającego najwybitniejszych polskich i ukraińskich profesorów prawa konstytucyjnego. 

W 2017 r. w WSPiA odbyła się uroczystości odnowienie doktoratu honoris causa przyznanego prof. Wiesławowi Skrzydle przez Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki. Z tej okazji wykładowca WSPiA otrzymał wiele wyróżnień i medali. Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Vasyl Pavlyuk wręczył prof. Wiesławowi Skrzydle odznaczenie przyznane przez Ministra Oświaty i Nauki Ukrainy. Pan Profesor otrzymał także jako jeden z niewielu Polaków Medal Prezesa Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.  


ZOBACZ TAKŻE: Złożono wniosek o pozwolenie na budowę południowej obwodnicy Rzeszowa


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.