Reklama

Zmarł jeden z twórców filii UMCS w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Zmarł jeden z twórców filii UMCS w Rzeszowie - Zdjęcie główne

prof. Wiesław Skrzydło | foto Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Prof. zw. dr hab. Wiesława Skrzydło zmarł w niedzielę 11 kwietnia w wieku 92 lat. Był wybitny konstytucjonalistą, autorem ponad 250 książek, monografii, podręczników i artykułów. Przez znaczną większość swojego życia był silnie związany z rzeszowskim środowiskiem akademickim. Twórca filii UMCS w Rzeszowie, która w 2001 roku przekształciła się w Uniwersytet Rzeszowski. Pracował także jako wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Prof. Wiesław Skrzydło odszedł w niedzielę 11 kwietnia 2021 r. w wieku 92 lat. Niezwykły człowiek, życzliwy, przyjazny, otwarty na młodzież chcącą rozwijać się naukowo. 


Jego zamiłowanie do pracy dydaktycznej, dar przekazywania wiedzy, szczególny talent pedagogiczny oraz okazywanie studentom życzliwości sprawiały, że prowadzone przez niego wykłady i seminaria cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem

Przez blisko 60 lat aktywności naukowo-dydaktycznej dzielił swoje życie pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. W 1959 roku, tuż po obronie rozprawy doktorskiej, był jednym z pięciu wykładowców, którzy zakładali w Rzeszowie punkt konsultacyjny UMCS, prowadzący studia administracyjne. 10 lat później jako prorektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie tworzył Filię UMCS w Rzeszowie, która w 2001 roku przekształciła się w Uniwersytet Rzeszowski.

– To był bardzo ważny moment dla środowiska naukowego Rzeszowa. Od tego momentu przy aktywnym udziale Profesora Skrzydły zaczęły się kształtować w Rzeszowie tradycje uniwersyteckie. Te tradycje wraz z dorobkiem Filii UMCS, wiele lat później, okazały się bardzo przydatne w procesie powstawania Uniwersytetu Rzeszowskiego. Warto przypomnieć, iż dzięki staraniom Prof. Wiesława Skrzydły, jako rektora UMCS, Filia w Rzeszowie uzyskała zgodę na prowadzenie studiów prawniczych. Wówczas Rzeszów dołączył do zaledwie kilku miast w Polsce kształcących prawników. 

– przypomina rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny.

Rektor WSPiA dodaje, że w późniejszych latach prof. Wiesław Skrzydło nadal wspierał rzeszowski ośrodek akademicki m.in. włączając się w rozwój WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. 

- Był wychowawcą kilku pokoleń prawników i administratywistów, w tym także kadry naukowej WSPiA. Wypromował m.in. dwóch doktorów habilitowanych i kilku doktorów zatrudnionych w Uczelni oraz kilkuset magistrów. Jako wybitny konstytucjonalista stworzył w Uczelni, uznawany w kraju i za granicą, prężny ośrodek naukowy prawa konstytucyjnego.

- wspomina prof. Jerzy Posłuszny.  

Prof. Wiesław Skrzydło był jednym z inicjatorów i współprzewodniczącym prowadzonego przez WSPiA  Polsko–Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów, zrzeszającego najwybitniejszych polskich i ukraińskich profesorów prawa konstytucyjnego. 

W 2017 r. w WSPiA odbyła się uroczystości odnowienie doktoratu honoris causa przyznanego prof. Wiesławowi Skrzydle przez Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki. Z tej okazji wykładowca WSPiA otrzymał wiele wyróżnień i medali. Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Vasyl Pavlyuk wręczył prof. Wiesławowi Skrzydle odznaczenie przyznane przez Ministra Oświaty i Nauki Ukrainy. Pan Profesor otrzymał także jako jeden z niewielu Polaków Medal Prezesa Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.  


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy