Reklama

Kolęda w dobie COVID-19. Zapadnie decyzja o przeniesieniu wizyt duszpasterskich?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Kolęda w dobie COVID-19. Zapadnie decyzja o przeniesieniu wizyt duszpasterskich? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Koronawirus sprawia, że szykują się zmiany dotyczące nadchodzącej wizyty duszpasterskiej w naszych domach. Pojawiają się pierwsze wytyczne.

Tuż po Świętach Bożego Narodzenia do naszych domów przychodzą duchowni. Tak zwana "kolęda" będzie w dobie pandemii koronawirusa wyglądała zupełnie inaczej niż do tej pory.

PIERWSZE ZASADY

Opinia publiczna już dowiaduje się o nowych zasadach na jakich mają się odbywać wizyty księży. Okazuje się, że odwiedziny duszpasterskie ograniczone będą wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań tylko na zaproszenie gospodarzy.

Dotychczas księża odwiedzali wszystkich mieszkańców, którzy wykazali chęć wpuścić ich do swoich domów.

Co ciekawe Archidiecezja Katowicka apeluje do księży o "celebrację w okresie Bożego Narodzenia Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych".

W niektórych diecezjach pojawiają się za to komunikaty o przenoszeniu wizyt duszpasterskich na inny czas.

- W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie organizujemy w tym roku 2020/2021 odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie.

- napisał na Twitterze ksiądz Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki.

Na kiedy? Tutaj pada enigamtyczne stwierdzenie: "czas kiedy pozwolą na to warunki sanitarne".

Archidiecezja Poznańska też szykuje "kolędę po nowemu". Oto wytyczne:

- podczas mszy świętej należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów.

- po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej.

- warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację "liturgii rodzinnej", odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

Jak na razie nie mamy żadnych wytycznych ze strony diecezji, które swoim zasięgiem obejmują Podkarpacie. Jak się dowiadujemy stosowne komunikaty mają pojawić się na przełomie listopada i grudnia.

OBOWIĄZUJĄCE OBOSTRZENIA

Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych obowiązuje limit - 1 osoba na 15 m2 przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Te zasady obowiązują do 29 listopada i wszystko na to wskazuje, że zostaną przedłużone na czas świąteczny.

Źródła rządowe nic nie mówią o tym, aby było planowane całkowite zamknięcie kościołów. Na pewno trzeba zapomnieć o zatłoczonych świątyniach w czasie pasterki, albo nabożeństw świątecznych.

Epidemiolodzy mają nieco inne zdanie. Uważają, że zamknięcie kościołów byłoby dobrym posunięciem - tak sądzi na przykład główny doradca premiera do spraw koronawirusa profesor Andrzej Horban. Być może w ciągu kilku najbliższych dni poznamy stanowisko rządu w tej sprawie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE