Reklama

Jest wniosek o odwołanie przewodniczącego rady miejskiej w Dębicy! Sesja będzie burzliwa?

Opublikowano: sob, 5 gru 2020 16:46
Autor: | Zdjęcie: Archiwum - Na zdjęciu przewodniczący Mateusz Cebula.

Jest wniosek o odwołanie przewodniczącego rady miejskiej w Dębicy! Sesja będzie burzliwa? - Zdjęcie główne

foto Archiwum - Na zdjęciu przewodniczący Mateusz Cebula.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przeciwnicy działalności przewodniczącego rady miejskiej w Dębicy, Mateusza Cebuli, ponownie spróbują go odwołać z tego stanowiska. Co nie podoba się grupie radnych? Lista zarzutów jest bardzo długa.

5.12:

Zostaliśmy poinformowani, że sesja na której dyskutowany będzie wniosek o odwołanie przewodniczącego rady miejskiej w Dębicy, Mateusza Cebuli, przewidziana jest na poniedziałek, 7 grudnia. Początek: godzina 15.

3.12:

To jest treść uzasadnienia wniosku o odwołanie przewodniczącego rady miejskiej w Dębicy Mateusza Cebuli:

"Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Pan Mateusz Cebula w naszej opinii przekracza zapisane w ustawie uprawnienia. Stosując własną interpretację przepisów ww. ustawy i Statutu Miasta Dębica ogranicza i utrudnia pracę Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg, Wniosków i Petycji od listopada 2019 r. Radni pracujący w tych Komisjach byli pozbawieni możliwości opiniowania uchwał na kolejne sesje, składania wniosków, zgłaszania pod obrady sesji spraw mieszkańców, którzy się do nich zwrócili na podstawie art. 23 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Należy nadmienić, że ww. Komisje w innych samorządach województwa podkarpackiego, a także w powiecie dębickim pracują normalnie, zajmując się wszystkimi sprawami wynikającymi z ich kompetencji oraz innymi skierowanymi do Rad Gmin, w tym również projektami uchwał. Sposób interpretowania zapisów ustawy i Statutu według własnego uznania jest nie do przyjęcia i nie ma nic wspólnego z praworządnością i przestrzeganiem zasad funkcjonowania Rady Miejskiej i powołanych Komisji stałych z zachowaniem dobrego obyczaju i poszanowaniem praw Radnych będących w mniejszości opozycyjnej. Częste ograniczanie wypowiedzi, odbieranie głosu lub nie udzielanie głosu, a także niczym nie uprawnione uszczypliwe komentowanie wypowiedzi Radnych w czasie obrad sesji utrudnia, a wręcz uniemożliwia przedstawianie istotnych spraw zawartych w projektach uchwał, jak również nie pozwala w rzeczowy i dogłębny sposób wyrazić opinii mieszkańców lub środowisk zainteresowanych problematyką zawartą w uchwałach. Nieuprawnione działania Przewodniczącego Rady polegające na zakazie zwoływania posiedzeń Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zostały negatywnie ocenione przez Wojewodę Podkarpackiego, co podkreślił w odpowiedzi na skargę Radnych Miejskich. Wojewoda w szczególny sposób zwraca uwagę na rażące przekroczenie uprawnień Przewodniczącego Rady Pana Mateusza Cebulę i wskazał, iż jedyną sankcją za nieprawidłowe wykonywanie swoich obowiązków jest odwołanie przez Radę Miejską Przewodniczącego.

Wyżej wymienione działania mają również negatywny skutek przy podejmowaniu tak ważnych uchwał jakimi są budżet miasta i Statut Miasta, które w ostatnim czasie były przedmiotem prac Rady, ale niestety przez decyzje Przewodniczącego, zarówno obie Komisje (Komisja Rewizyjna i Komisja Skarg, Wniosków i Petycji) oraz Radni pracujący w tych Komisjach nie mieli możliwości zająć się procedowaniem tych uchwał, wypracować jakiekolwiek zmiany ani zgłosić poprawki w imieniu własnym jak i mieszkańców miasta, których reprezentują. Na tym przykładzie widać jak Przewodniczący Rady ogranicza i utrudnia Radnym z opozycji wykonywanie obowiązków wynikających z pełnienia mandatu Radnego. Procedura uchwalania budżetu przewiduje, aby wszystkie stałe Komisje pracowały nad uchwałą budżetową, mogły się z nią zapoznać i wypracować wnioski, poprawki i wskazać ewentualne błędy. Działaniem Przewodniczącego procedura ta nie została zachowana, ponieważ posiedzenia Komisji do pracy nad budżetem na 2021 rok nie zostały zwołane.

Szkodliwym społecznie i nagannym było skandaliczne zachowanie Przewodniczącego przy uchwalaniu zmian Statutu Miasta Dębica. Brak możliwości wniesienia poprawek lub uzasadnienia wprowadzanych zmian oraz niedopuszczenie na sesji Rady do głosu Radnych z opozycji nie można nazwać inaczej. Szczególnym naruszeniem praworządności było pozbawienie praw Radnych, pracy nad tak ważną uchwałą we wszystkich stałych Komisjach. Uchwała wprowadzająca zmiany Statutu została wprowadzona bezpośrednio do porządku obrad na sesji i na wniosek Przewodniczącego Rady uchwalona bez możliwości dyskusji i omówienia zmian.

Kolejnym skandalicznym działaniem Przewodniczącego Rady Mateusza Cebuli jest uporczywe lansowanie treści pisma w sprawie współpracy z zaprzyjaźnionym miastem Puurs jako stanowiska całej Rady Miejskiej. Treść pisma stała się przedmiotem szyderstw, kpin i drwin, a w mediach można obecnie przeczytać wiele niechlubnych opinii i artykułów na temat naszego miasta. To ogromna kompromitacja. Pomimo sprzeciwu Radnych opozycyjnych widocznego na przyjętym dokumencie, pismo zostało podjęte przez grupę Radnych jednej partii politycznej i w żadnym stopniu nie odzwierciedla stanowiska całej Rady przekreślając tym samym 40-letnią, bardzo cenioną współpracę naszych miast.

Zdajemy sobie sprawę, że w tych negatywnych działaniach pan Mateusz Cebula jako Przewodniczący nie jest osamotniony, ponieważ otrzymuje polityczną zgodę i akceptację swojego zachowania przez Klub Radnych PiS.

Wobec tak wielu naruszeń przepisów ustawy oraz Statutu, który jest „konstytucją samorządu”, złożenie wniosku i podjęcie uchwały o odwołanie Przewodniczącego Rady Mateusza Cebulę z pełnionej funkcji jest koniecznym i właściwym działaniem, 

aby zakończyć ten trwający od początku kadencji niezwykle szkodliwy społecznie precedens łamania ustawowego prawa i nieprzestrzeganie praw Radnych, którzy zobowiązani złożonym ślubowaniem chcą wykonywać swoje obowiązki w sposób rzetelny, swobodny, z pożytkiem dla miasta i jego mieszańców."

Wniosek złożyli radni: Renata Barszcz, Monika Garduła, Joanna Ożóg, Jerzy Kula, Szczepan Mroczek i Kazimierz Sak.  

Mamy też skargę jaką radni wysłali do wojewody podkarpackiego na działalność przewodniczącego.

Warto dodać, że jest to już druga próba odwołania Mateusza Cebuli. Pierwsza okazała się nieskuteczna, przeciwko pozbawieniu przewodniczącego funkcji zagłosowało wtedy 12 radnych: czyli cały klub PiS oraz jeden radny opozycyjny.

- To polityczne warcholstwo radnych Mariusza Szewczyka.

- mówi na łamach portalu debica24.eu Mateusz Cebula.

Sesja na której ma być procedowana ta uchwała ma być zwołana w najbliższych dniach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy