reklama

Gigantyczna szopka pod Rzeszowem. To dzieło jednego człowieka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Pelc

Gigantyczna szopka pod Rzeszowem. To dzieło jednego człowieka [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
21
zdjęć

Gigantyczna szopka w Kielanówce zachwyca ruchomymi elementami | foto Łukasz Pelc

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościTradycja budowania szopki w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej w Kielanówce stała się integralną częścią świąt na Podkarpaciu. Początkowo skromna dekoracja przekształciła się w imponującą instalację, uznawaną za największą ruchomą szopkę w regionie.
reklama

Gigantyczna ruchoma szopka w kościele w Kielanówce co roku przyciąga tłumy zwiedzających. Dzieło pana Augustyna Inglota, rozbudowywane od blisko dwóch dekad, zajmuje całe prezbiterium i boczną nawę świątyni. Setki ruchomych elementów, pływające statki, rolnicy koszący trawę, latające samoloty i balon sprawiają, że instalacja zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Dzieło życia pana Augustyna

Twórca szopki, pan Augustyn Inglot, rozpoczął jej budowę blisko dwie dekady temu. Z biegiem czasu jego wizja rozrosła się do imponujących rozmiarów - obecnie konstrukcja ma 20 metrów długości. W centrum instalacji, tuż pod ołtarzem, znajduje się stajenka z figurką Dzieciątka Jezus, którą proboszcz, ksiądz Marek Buchman, przywiózł z pielgrzymki do Ziemi Świętej.

reklama

Zachwyt zwiedzających

Jestem tu pierwszy raz, przez minutę po wejściu do kościoła stała i patrzyłam, gdzie tu jest ołtarz. całe prezbiterium to jedna wielka szopka

- mówi nam pani Ania, która do Kielanówki przyjechała z Boguchwały.

Do aniołka ustawia się kolejka dzieci, a blaski fleszy nie ustają. Każdy, kto tu przyjeżdża, chce zrobić sobie zdjęcie na tle szopki.

Tradycji musi stać się zadość Jaś wrzucił pieniądze aniołkowi do skarbonki, a ten pokiwał głową, jest przeszczęśliwy

-  mówi nam z uśmiechem pani Sabina. 

Połączenie tradycji ze współczesnością

Gigantyczna szopka w Kielanówce łączy elementy tradycyjne z nowoczesnymi. Obok palestyńskich krajobrazów i podkarpackich akcentów etnograficznych można znaleźć współczesne motywy. W szopce nie brakuje ruchomych figurek – od tradycyjnych postaci po sceny z życia regionu. Można w niej zobaczyć lotnisko w Jasionce z parkingiem i samolotami, most na Załężu, bloki mieszkalne czy zabytkowe kamienice.

reklama

Dla dzieci szczególną atrakcją są anioły-skarbonki, które odpowiadają "Bóg zapłać" na każdą wrzuconą monetę.

Informacje praktyczne

Szopkę można podziwiać od 30 grudnia 2024 do 2 lutego 2025 roku. W dni powszednie jest dostępna w godzinach 15:00-18:00 (z przerwą na Mszę św. o 17:00), a w niedziele i święta od 9:00 do 18:00. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo