Reklama

Galeria nad Berehami w "Sprawie dla reportera". Jaki będzie finał?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W środę, 23 października Elżbieta Jaworowicz pojechała do Galerii nad Berehami położonej w Bieszczadach. Galeria od ponad 30 lat leży na Przełęczy Wyżnej w Bieszczadzkim Parku Narodowym, grozi jej jednak rozbiórka. Teraz, w czwartek, 12 grudnia - w końcu zobaczymy odcinek na TVP1 o godzinie 21:30 o całej sprawie.

AKTUALIZACJA, 12 grudnia, godzina 22:00:

Zakończyła się część programu "Sprawa dla reportera" dotycząca planowanej rozbiórki Galerii nad Berehami w gminie Lutowiska. Według osób, które wspierają właściciela galerii, Waldemara Witkowskiego, gmina miałaby zarezerwować działkę, która jest jej własnością, pod budowę przekaźnika sieci 5G, niszcząc w ten sposób pierwotny stan parku, na którym znajduje się chata. Winią za to nie tylko wójta, ale i radnych, którzy taką decyzję podjęli.

W studio pojawili się właściciele galerii, jak i detektyw Krzysztof Rutkowski, który reprezentował radnych gminy Lutowiska. Mecenas obecna w studio stwierdziła, że kiedy "buldożery" pojawią się na terenie galerii, przyjedzie na miejsce i osobiście zajmie się sprawą bezprawnej rozbiórki.

12 grudnia, godzina 14.30:

Za całą sprawę z rozbiórką Galerii nad Berehami odpowiedzialny jest wójt gminy Lutowiska - Krzysztof Mróz, który 19 września wydał nakaz rozbiórki obiektu prowadzonego przez Waldemara Witkowskiego. Swoją decyzję motywuje, iż działka do tej pory dzierżawiona przez Waldemara Witkowskiego, jest położona na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i przez to powinna zostać usunięta. Wójt uważa, że galeria nie pasuje do tego miejsca i przez wzgląd na walory przyrodnicze i krajobrazowe obszaru,  teren, na którym się znajduje powinien zostać wyłączony z dzierżawy.


Sprawa błyskawicznie odbiła się szerokim echem w Internecie i Waldemarowi Witkowskiemu udało się zwrócić uwagę mediów. Głos w kwestii Galerii nad Berehami zabrał nawet Stanisław Kucharczykzastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Twierdzi on, że drewniany obiekt pomimo położenia na terenie parku narodowego, zupełnie jego władzom nie przeszkadza. Nie chce jednak zabierać głosu w sprawie ew. zagrożenia dla przyrody.


Sytuacja stała się na tyle głośna, że zwróciła uwagę Elżbiety Jaworowicz, która 23 października wybrała się wraz z ekipą "Sprawy dla reportera" w Bieszczady, aby ją wyjaśnić i skontaktować się z wójtem Krzysztofem Mrozem, który unika odpowiedzi w tej kwestii. Tłumaczył, iż zbyt wielu dziennikarzy dzwoni do niego w tej sprawie i wkrótce na stronie Internetowej gminy pojawią się wyjaśnienia


Ostatecznie nie udało się zaangażować w tę kwestię wójta Mroza. Część materiału o Galerii nad Berehami zostało nagrane w studiu Elżbiety Jaworowicz w Warszawie. Wójt został do niego zaproszony, lecz z tego zaproszenia nie skorzystał. Elżbieta Jaworowicz zapowiada swój program słowami: "Poszukiwanie szczęścia i wolności w cywilizacji, która zabija". Czwartek, 12 grudnia, godzina 21:30, kanał TVP1 - czy sprawa Galerii nad Berehami w końcu będzie mieć swój finał?

Zdjęcie Galerii nad Berehami: Waldemar Witkowski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE