Wszystko zaczęło się w 2020 r. od rutynowej kontroli na przejściu granicznym w Korczowej, gdzie funkcjonariusze wykryli cudzoziemca z fałszywym prawem jazdy. To niepozorne zdarzenie doprowadziło do wykrycia zorganizowanej grupy przestępczej. Sprawą od początku zajęła się Prokuratura Okręgowa w Przemyślu, a w śledztwie pomagały inne jednostki Straży Granicznej i Europol.
Gang z międzynarodowym rodowodem
W skład grupy zajmującej się fałszowaniem i dystrybuowaniem dokumentów na ogromną skalę oraz praniem pieniędzy uzyskanych z tej działalności wchodzili obywatele Ukrainy i Białorusi
- mówi por. SG Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Przestępcy uczynili z fałszowania dokumentów stałe źródło dochodu. Oferowali pełen wachlarz podrobionych papierów: paszporty, wizy, dowody osobiste, karty pobytu, prawa jazdy, zaświadczenia lekarskie i psychologiczne, umowy o pracę oraz dokumenty o zameldowaniu. Zadania w grupie były ściśle podzielone, część jej członków zajmowała się wytwarzaniem i dostarczaniem podrobionych dokumentów do odbiorców na terenie RP oraz UE.
Pozostali realizowali zadania związane z otwieraniem kont bankowych i transferem środków finansowych pochodzących z przestępczej działalności
- dodaje rzecznik.
Internetowy biznes z "obsługą klienta"
Fałszerze prowadzili działalność przez internet, reklamując się na stronach i w mediach społecznościowych. Za jeden dokument żądali średnio 1,5 tys. euro. Mieli nawet własne "biuro obsługi klienta", które zajmowało się kontaktem z zainteresowanymi. Przed finalizacją transakcji wysyłali zdjęcia gotowych dokumentów do akceptacji.
Na tropie fałszerzy
Pierwszą nielegalną drukarnię straż graniczna wykryła w 2021 r. w Katowicach. Zatrzymano tam osoby produkujące dokumenty i wysyłające je przez międzynarodowe firmy kurierskie. Kolejną drukarnię tej samej grupy znaleziono w Katowicach w 2023 r. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt drukarski, pieczęcie urzędowe i 7 tysięcy gotowych dokumentów. Na miejscu zatrzymano dwóch Ukraińców.
W Gdańsku odkryto magazyn grupy z 2 tysiącami fałszywych dokumentów przygotowanych do wysyłki. Akcję przeprowadzono wspólnie z funkcjonariuszami Morskiego Oddziału SG. Na początku 2024 r. w Krakowie wpadł kolejny Ukrainiec odpowiedzialny za dystrybucję fałszywek w Europie.
Finał akcji w Katowicach
Ostateczna akcja miała miejsce w grudniu 2024 r. w Katowicach. Straż Graniczna przy wsparciu Komendy Głównej SG i Europolu zatrzymała 7 osób. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, utrudniania śledztwa i zacierania śladów przestępstwa.
W toku całego śledztwa, prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, zabezpieczono mienie o wartości około miliona złotych. Wykryte dokumenty miały posłużyć cudzoziemcom do legalizacji pobytu w Unii Europejskiej i potwierdzenia różnych uprawnień, w tym prawa jazdy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.