Historia prof. Grucy to niezwykła opowieść o drodze od chłopskiego dziecka z Majdanu Sieniawskiego do światowej sławy specjalisty. Właśnie dlatego warto odwiedzić tę wyjątkową ekspozycję, która będzie dostępna do końca grudnia.
Życiorys prof. Adama Grucy to gotowy materiał na kilka filmów. Urodzony pod koniec XIX wieku w prostej, chłopskiej rodzinie w Majdanie Sieniawskim, około 30 km od Jarosławia, Gruca wyrósł na jednego z najbardziej cenionych ortopedów na świecie, z którym konsultowano nawet kwestie leczenia króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI.
- tak Adriana Pobuta, kustosz jarosławskiego Muzeum podkreśla niezwykłość życiorysu profesora.
W biografii prof. Grucy nie zabrakło epizodów bohaterskich i patriotycznych. Jeszcze jako student medycyny pracował w szpitalach polowych podczas I wojny światowej, obrony Lwowa i wojny polsko-bolszewickiej. 20 lat później, we wrześniu 1939 roku, doktor Gruca został mianowany ordynatorem Szpitala Wojennego ulokowanego w gmachu głównym Politechniki Lwowskiej
- dodaje Dyrektor muzeum Konrad Sawiński.
Wyjątkowa kolekcja
Oprócz ogromnego talentu i intuicji medycznej, prof. Gruca był również uzdolniony plastycznie. Lekarz, który nigdy nie rozstawał się z fajką, w wolnym czasie kolekcjonował tego typu przedmioty, a nawet sam wyrabiał z drewna fajki autorskiej konstrukcji. W 1977 r. część swojego zbioru fajek profesor przekazał do zbiorów jarosławskiego Muzeum.
Ekspozycję w przedsionku muzeum tworzy 21 fajek o różnorodnym charakterze - od drewnianych przez metalowe po kościane, zarówno proste jak i bogato zdobione. Każda z nich opowiada historię pasji wybitnego lekarza, który mimo światowej sławy pozostał wierny swoim korzeniom.
Komentarze (0)