Reklama

Duży wzrost liczby zachorowań na grypę. Tak źle nie było od dwóch lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Duży wzrost liczby zachorowań na grypę. Tak źle nie było od dwóch lat - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy poinformował o fali grypy, która zaatakowała tysiące Polaków. Tylko we wrześniu bieżącego roku na infekcję grypową zachorowało już prawie 370 tysięcy osób.

Grypa zaatakowała przede wszystkim najmłodszych, co zdaniem ekspertów było do przewidzenia. Tak złej sytuacji nie było od przynajmniej dwóch lat. 

- Choć to dopiero początek sezonu, już padł rekord: we wrześniu chorych na grypę było niemal dwa razy więcej niż rok temu.

- czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej". Jak pisze dziennik, tylko we wrześniu, na grypę zachorowało 369 tysięcy osób. 

- To nie tylko więcej niż przed rokiem, kiedy zdiagnozowano ją u 191,4 tysięcy osób, ale i w porównaniu z przedpandemicznym 2019 roku, kiedy było ich 287 tysięcy.

- tak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy, który cytuje dziennik.

W porównaniu z 2020 rokiem na grypę choruje o 149 procent więcej dzieci do 4. roku życia, a w zestawieniu z przedpandemicznym wrześniem wzrost jest o 42 procent. 

Nadal nominalnie najwięcej chorych jest wśród osób w wieku 15-64 lata. W tej grupie na grypę zachorowało już niemal 146 tysięcy osób, o 63 procent więcej niż przed rokiem i o niemal 20 procent w porównaniu z 2019 rokiem. Na drugim miejscu są dzieci w wieku do 4 lat, a na trzecim te między 5. a 14. rokiem życia.

Zdaniem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH na infekcję grypy ma wpływ obniżona odporność, zwłaszcza wśród uczniów, którzy po okresie izolacji (nauki zdalnej) powrócili w pełni do szkół. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy