Reklama

Drastyczny spadek wydatków cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Drastyczny spadek wydatków cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą - Zdjęcie główne

Przejście graniczne w Medyce | foto Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wartości towarów i usług zakupionych w III kwartale 2020 r. przez cudzoziemców w Polsce oraz towarów i usług zakupionych przez Polaków za granicą były mniejsze niż w III kwartale 2019 r. odpowiednio o 46,6 proc. i 42,6 proc.

Wartości towarów i usług zakupionych w III kwartale 2020 r. przez cudzoziemców w Polsce oraz towarów i usług zakupionych przez Polaków za granicą były mniejsze niż w III kwartale 2019 r. odpowiednio o 46,6 proc. i 42,6 proc.

Zgodnie z informacjami, podawanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w III kwartale 2020 r. odnotowano spadek ruchu granicznego (w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku ) na poziomie 38,5 proc. w przypadku cudzoziemców. Sami Polacy, czy to przez wzgląd na panujące obostrzenia czy też ze względów prywatnych, ograniczyli wyjazdy zagraniczne aż o 34,1 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Obywatele Ukrainy przyjeżdżali najczęściej 

Okazuje się, że Polacy dość poważnie potraktowali sytuację wywołaną przez pandemie koronawirusa i to cudzoziemcy chętniej przyjeżdżali do nas. Dane jasno wskazują, że to oni przewodzą w strukturze przekroczeń granicy. 

- W strukturze ruchu granicznego na granicy lądowej, największy udział miały przekroczenia odcinka granicy z Niemcami (56,4 proc.), następnie z Czechami (23,4 proc.), Słowacją (12,9 proc.), Litwą (3,2 proc.), Ukrainą (2,9 proc.), Białorusią (1,1 proc.) i Rosją (0,1 proc.).

- czytamy w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego. 

 

 

Ruch graniczny osób (z Polski i do Polski) według odcinków granicy w III kwartale 2020 roku

Powyższa grafika wskazuje na to, że obywatele Ukrainy „zdominowali” wskaźnik przekroczeń. Spośród wszystkich zanotowanych przypadków ruchu granicznego, obywatele Ukrainy stanowili aż 93,5 proc. osób przekraczających granicę Polsko-Ukraińską. Na drugim miejscu uplasowali się obywatele Białorusi (82,0 proc.) na polsko-białoruskich przejściach granicznych.

Wydatki Polaków i cudzoziemców

Spadek liczby przekroczeń spowodował spadek wydatków cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą. Wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w III kwartale 2020 r. ukształtowała się na poziomie 7,0 mld zł, natomiast wydatki poniesione za granicą przez mieszkańców Polski w tym okresie wyniosły 4,7 mld zł.

- Było to odpowiednio o 46,6 proc. i 42,6 proc. mniej niż przed rokiem. 

- zaznaczają twórcy opracowania. 

W strukturze wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających lądową granicę w III kwartale 2020 r. największy udział miały wydatki osób, które przekraczały granicę z Niemcami (64,8 proc.). Na pozostałych miejscach jest granica z Czechami (13,7 proc.), Słowacją (8,4 proc.), z Ukrainą (6,3 proc.), Litwą (4,8 proc.), Białorusią (1,9 proc.), i Rosją (0,1 proc.).

Natomiast jeżeli chodzi o wydatki Polaków za granicą, to najwięcej wydały osoby przekraczające lądową granicę z Niemcami (61,5 proc.). Chętnie wydawaliśmy pieniądze także w  Czechach (22,9 proc.), na Słowacji (12,8 proc.), Litwie (2,1 proc.), Białorusi i Ukrainie (po 0,3 proc. ).

- Cudzoziemcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE na terenie Polski na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli 76,1% swoich wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe 14,7 proc., a na pozostałe wydatki (usługi) 8,9 proc.

- czytamy w opracowaniu.

  

Pierwsza grafika od lewej dotyczy cudzoziemców. Druga grafika dotyczy Polaków

Sytuacja powoli wraca do normy

Największy procent badanych osób stanowili mieszkańcy terenów znajdujących się w pasie do 50 km od granicy, w przypadku zewnętrznej granicy UE na terenie Polski – 53,6 proc. przekraczających, natomiast w przypadku granicy wewnętrznej UE – 80,0 proc. Z kolei odsetek Polaków dokonujących zakupów w pasie do 50 km od granicy zewnętrznej wyniósł 75,6 proc. przekraczających, natomiast w przypadku granicy wewnętrznej 65,3 proc.

Podsumowując, spadek wydatków bez wątpienia ma swoje źródło w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Wydatki Polaków i cudzoziemców za granicą są ściśle uzależnione od ewentualnego otwarcia granic. Wszystko jednak wskazuje na to, że powoli wracamy do sytuacji sprzed pandemii, gdyż w stosunku do II kwartału 2020 roku wydatki, zarówno cudzoziemców, jak i Polaków były w III kwartale większe odpowiednio o 113,4 proc. i o 191,4 proc.

 

rafal.bolanowski@korso.pl

 

Źródło danych: GUS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy